Najpopularniejsze szkolenia HR

Branża HR (Human Resources – zarządzania zasobami ludzkimi) okazuje się niezwykle przydatna na silnie rozwiniętym rynku pracy. Jest ona również bardzo dynamiczna – wymaga ciągłego uzupełniania swojej wiedzy i doskonalenia umiejętności. To dlatego szkolenia HR są tak popularne. To szansa dla wszystkich tych, którzy chcieliby zacząć zajmować się zasobami ludzkimi, a także specjalistów, którzy nie chcą pozostać w tyle w obliczu nowych przepisów czy tendencji. Sprawdź, jakie szkolenia HR cieszą się największym zainteresowaniem!

Czym jest HR?

Angielski termin Human Resources, od którego pochodzi skrót HR, tłumaczy się dosłownie jako zasoby ludzkie. W szerokim znaczeniu zarządzanie zasobami ludzkimi odpowiada za dbanie o efektywność pracy personelu, a także pozyskiwanie i zatrzymywanie w danej organizacji pracowników. Obecnie działy HR znajdują się we wszystkich większych firmach. Niekiedy nazywane są działami personalnymi. Kojarzą się przede wszystkim z rekrutacją personelu, jednak jest to tylko jedno z wielu zadań realizowanych przez ich pracowników. Praca w HR skupia się przede wszystkim na wspieraniu rozwoju przedsiębiorstwa poprzez odpowiednie wykorzystanie potencjału pracowników. Dlatego jest to tak ważny dział nowoczesnej organizacji.

Miękki i twardy HR – co to takiego?

Nie sposób mówić o obowiązkach działu zarządzania zasobami ludzkimi bez wspomnienia o podziale na tzw. miękki i twardy HR. Ta pierwsza dziedzina odpowiada przede wszystkim za rekrutację i wykorzystanie potencjału pracowników. Zajmuje się kierowaniem personelu na szkolenia, opracowywaniem systemów motywacji i dbaniem o środowisko pracownicze. W zakres miękkiego HR wchodzi też kreowanie wizerunku firmy na rynku pracy.

HR twardy to przede wszystkim typowe sprawy kadrowo-płacowe i administracyjne. Przedstawiciele tej gałęzi zarządzania zasobami ludzkimi odpowiadają za przygotowywanie umów i różnego typu dokumentów związanych ze sprawami pracowniczymi. Wyliczają wynagrodzenia i czuwają nad kwestiami związanymi z urlopami. Prowadzą też akta osobowe i dbają o przestrzeganie przepisów, w szczególności prawa pracy.

Podział na przedstawicieli miękkiego i twardego HR z reguły występuje tylko w dużych firmach. W mniejszych wszystkie wymienione powyżej obowiązki należą do jednego działu.

Szkolenia HR – które z nich cieszą się największą popularnością?

Dobry HR-owiec na pewno powinien mieć odpowiednie predyspozycje – otwartość na innych, umiejętność pracy z ludźmi, wiarygodność, umiejętność rozwiązywania problemów czy spostrzegawczość. Firmy szukają jednak przede wszystkim kandydatów z bogatą wiedzą i doświadczeniem. W zdobyciu odpowiednich umiejętności mogą pomóc profesjonalne szkolenia HR. Listę rozmaitych szkoleń, kursów i konferencji skierowanych do działów Human Resources można znaleźć na stronie https://eventis.pl/wydarzenia/kadry-human-resources. Wybór szkoleń w tej dziedzinie jest naprawdę szeroki. Jakie tematy wybierane są najczęściej?

  • Rekrutacja i selekcja pracowników – to szkolenie przedstawiające najważniejsze zagadnienia związane z doborem pracowników, prowadzeniem rozmów rekrutacyjnych, sporządzaniem ogłoszeń itp.
  • Assessment Center – diagnozowanie kompetencji według starannie opracowanej metody. Tego typu szkolenie HR pomaga w rozwinięciu kompetencji dotyczących diagnozy kompetencji zawodowych i rekrutacji pracowników. Często szkolenia AC zawierają również trening z zakresu Development Center czyli rozwijania kompetencji zawodowych.
  • Ocena pracownicza – to bardzo ważne zadanie z punktu widzenia motywacji pracowników. Szkolenie porusza zagadnienia związane m.in. z tworzeniem systemów związanych z dokonywaniem ocen. Warto zajrzeć na https://eventis.pl/szkolenia/ocena-pracownicza, aby poznać ofertę rynkową w zakresie tego typu szkoleń.
  • Prawo pracy – HR-owcy zawsze muszą znać aktualne przepisy dotyczące zatrudnienia. Te zmieniają się zaś dosyć często. Najłatwiejszym i najskuteczniejszym sposobem na zapoznanie się ze wszystkimi regulacjami są zaś szkolenia HR, dlatego są one tak popularne. Listę szkoleń z prawa pracy znaleźć można na https://eventis.pl/szkolenia/prawo-pracy.
  • HR Business Partner – połączenie funkcji HR-owca i partnera biznesowego jest bardzo udane, ponieważ to sprawne zarządzanie zasobami ludzkimi w znacznej mierze wpływają na rozwój przedsiębiorstwa. Szkolenia HR Business Partner pomagają osobom zainteresowanym tego rodzaju stanowiskami i są niezmiennie popularne.
  • Zarządzanie szkoleniami lub planowanie działań rozwojowych – to bardzo istotne zadania dobrego HR-owca. Wspieranie rozwoju pracowników w odpowiedni sposób wymaga zaś wiedzy i umiejętności. Szkolenia tego typu pomagają nauczyć się, jak badać potrzeby personelu, tworzyć i wdrażać programy szkoleniowe itd.

Wiele z wymienionych wyżej tematów szkoleń HR nadaje się zarówno dla początkujących, jak i dla bardziej doświadczonych przedstawicieli branży. Szkolenia HR są bardzo różnorodne, dlatego każdy może rozwijać się w obszarze, który najbardziej go interesuje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *