Myślisz o masażu jako o przyjemności? Być może. Ale może być również potężnym narzędziem dla zdrowia i dobrego samopoczucia – od łagodzenia bólu i stanów zapalnych po łagodzenie stresu i niepokoju.
To, co otrzymujemy za nasze pieniądze, niezależnie od tego, czy zdajemy sobie z tego sprawę, czy nie, to swego rodzaju kod dostępu – klucz uzdrawiający zdolny do otwierania najbardziej zakleszczonych zamków organizmu. Zgrzytanie ramionami, wyciąganie szyi, siedzenie godzinami, jazda w ruchu w godzinach szczytu – takie przyziemne czynności mogą tworzyć wzorce napięcia mięśniowego w ciele. A kiedy mięśnie są chronicznie napięte, może to mieć nieprzyjemny wpływ zarówno na nasze ciała, jak i na umysł. Utrzymujące się napięcie mięśniowo-szkieletowe może ograniczać krążenie krwi i dopływ składników odżywczych do narządów i tkanek organizmu. Ponieważ przypominająca sieć tkanka łączna (powięź), która otacza mięśnie, staje się coraz gęstsza i mniej mobilna, może to negatywnie wpływać na postawę i oddychanie. Doświadczenie nawykowego napięcia niskiego stopnia może przyczyniać się do wszelkiego rodzaju przewlekłych problemów:
- hormonalnych,
- biochemicznych,
- neurologicznych.
Masaż przerywa takie stresujące wzorce i pomaga przywrócić organizmowi naturalny stan równowagi.
Czym właściwie jest masaż?
Naukowcy badający jej korzyści zdrowotne często posługują się najszerszą definicją terapii: „Manipulowanie tkanką miękką w celu wywołania efektów fizjologicznych”. Ta kliniczna definicja nie oddaje jednak to, czym masaż jest w istocie. Więc czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o subtelnościach różnych rodzajów masażu i potężnym potencjale leczniczym, jaki mogą one dla Ciebie mieć.
Masaż może złagodzić niepokój
W medycynie konwencjonalnej złotym standardem są badania z podwójnie ślepą próbą, kontrolowane placebo. Ale masaż i większość innych form pracy z ciałem nie nadaje się dobrze do takich badań. Dlatego naukowy „dowód”, zarówno na skuteczność masażu, jak i sposób jego działania, jest trochę słaby. Ale przekonujące dowody kliniczne są gromadzone. Jeszcze nie wiemy dokładnie dlaczego, ale ludzie, którzy poddają się masażowi, odczuwają później mniejszy niepokój.
Jednym z popularnych wyjaśnień jest to, że masaż obniża poziom kortyzolu w organizmie, hormonu znanego z wywoływania reakcji organizmu na walkę lub ucieczkę. Niezależnie od tego, jak mierzymy kortyzol – w ślinie lub moczu – ani jak często, zawsze okazuje się, że masaż ma korzystny wpływ. Masaż jest potencjalnie bardzo terapeutyczny w przypadku tak zwanego stanu lękowego. W przeciwieństwie do uogólnionych zaburzeń lękowych, lęk jako stan jest reakcją na coś, co można wskazać, na przykład na niepokojące lub traumatyczne wydarzenie, okoliczność lub otoczenie. Chociaż potrzebne są dalsze badania, niektórzy eksperci twierdzą, że zgłaszane złagodzenie lęku jako stanu może wynikać z czegoś tak prostego, jak społeczne i psychologiczne środowisko, w którym odbywa się masaż.
Chcesz się przekonać? Odwiedź FizjoMasaż – gabinet masażu i fizjoterapii.