Jak napisać list motywacyjny?

List motywacyjny to obok CV jeden z częściej wymaganych dokumentów przez pracodawcę. Jest elementem przekonania danej firmy, że to właśnie Ciebie warto zatrudnić na dane stanowisko. Jak go napisać?

Listy motywacyjny – pierwsze kroki

Oferty pracy są różne i nie wszystkie wymagają listu motywacyjnego. Jeśli już masz go napisać, pamiętaj o tym, by był spersonalizowany. Skieruj go do konkretnej osoby – przedstawiciela firmy, kierownika działu, osoby rekrutującej itp. Następnie odwołaj się do stanowiska, na które chcesz aplikować oraz wymagań w ofercie pracy. Poinformuj, skąd wiesz o ofercie – np. z portalu Pracuj.pl. Z kolei po lewej górnej stronie, zamieść swoje dane.

Argumenty w liście motywacyjnym

W rozwinięciu powinieneś przekonać pracodawcę, dlaczego właśnie chcesz aplikować na dane stanowisko. Czy ta praca jest zgodna z Twoim wykształceniem, zainteresowaniami i doświadczeniem? Przekonaj, dlaczego to właśnie Ty jesteś najlepszym kandydatem na to stanowisko. Czytający list musi być pewny, że firma wiele zyska, mając w załodze takiego pracownika jak Ty. Na zakończenie wyraź nadzieję, że zostaniesz zatrudniony i będziesz mógł zasilić szeregi firmy.

Wskazówki, jak napisać list motywacyjny

Jak napisać list motywacyjny, dowiesz się również na stronach internetowych takich jak Pracuj.pl. Oprócz ofert mają w swojej bazie wiele cennych wskazówek na temat tego, jak przygotować dobre CV, list motywacyjny czy portfolio. Na pewno taki list nie może być powielaniem gotowców znalezionych online, lecz spersonalizowanym i osobistym staraniem się o dane stanowisko w konkretnej firmie. Zapewne sam nie zwracasz uwagi na powielane pisemne formy i nie zatrzymujesz przy nich wzroku. Z pewnością osoby rekrutujące mają podobnie.
Pamiętaj, że list motywacyjny, jeśli jest wymagany w ofercie, na pewno musi się w niej znaleźć. Jest dopełnieniem CV, które również powinno być doszlifowane pod każdym kątem. Bez niego pracodawca może przestać rozpatrywać Twoją ofertę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *