Nieprzyjemny zapach z klimatyzacji? To musisz wiedzieć!

Kiedy po raz pierwszy włączasz klimatyzator, spodziewasz się, że przywita Cię przyjemne, chłodne powietrze. Jeśli jednak powietrze wypływające z wylotu klimatyzacji jest śmierdzące, możesz mieć poważny problem. Niektóre zapachy są tylko irytujące, podczas gdy inne są niebezpieczne. Naucz się odróżniać i podejmij odpowiednie kroki, aby wyeliminować nieprzyjemny zapach. Dodatkowych wskazówek szukaj tutaj montaz-klimatyzacji-wroclaw.pl.

Pleśń

Ponieważ klimatyzator osusza powietrze podczas ochładzania, nie jest zaskoczeniem, że pleśń jest najczęstszym zapachem wydostającym się z otworów wentylacyjnych. Jeśli nadmiar wody zebranej z powietrza nie zostanie odpowiednio odprowadzony, utrzymująca się wilgoć może umożliwić rozwój pleśni. Nawet brudny filtr może być siedliskiem pleśni, więc spróbuj najpierw wymienić filtr. Jeśli zapach nie ustąpi, wezwij specjalistę ds. ogrzewania i chłodzenia, aby wyczyścił klimatyzator.

Zapach „starej skarpety”

Stojąca woda zebrana w klimatyzatorze może powodować zapach cuchnących skarpeta wydobywający się z otworów wentylacyjnych. Szybkie czyszczenie i naprawa, aby pomóc w prawidłowym odprowadzaniu wody w przyszłości, powinno rozwiązać problem. Klimatyzacja w standardzie nigdy nie powinna generować takich woni, jeśli więc poczujesz, że masz z tym do czynienia – interwencja naprawdę może się okazać konieczna.

Zapach zgnilizny

Jeśli ranny ptak lub chory gryzoń przedostał się zimą do kanałów powietrznych, mógł tam zginąć i zacząć się rozkładać, wydzielając zapach „zgniłych jaj”. To obrzydliwa myśl, ale niezbyt niebezpieczna. Jednak na pewno będziesz chciał, aby technik ogrzewania i chłodzenia bezzwłocznie usunął martwe zwierzę.

Stary dym papierosowy

Jeśli Ty lub ktoś w Twoim domu pali, opary mogą zostać wciągnięte do wężownicy parownika. Zapach przenika cewkę i wydziela zapach starych papierosów do domu za każdym razem, gdy uruchamiasz klimatyzator. Czyszczenie cewki może rozwiązać problem.

Niebezpieczny zapach – spalenizna

wuko WarszawaW przeciwieństwie do starych papierosów aktywny zapach spalenizny może wskazywać na mechaniczny problem z wentylatorem klimatyzacji lub sprężarką. Wyłącz klimatyzator i sprawdź, czy w pobliżu samego sprzętu nie czujesz zapachu spalenizny. Jeśli tak, natychmiast wezwij technika, aby uniknąć pożaru.

Ścieki

Zapach surowych ścieków wydobywający się z kratki wentylacyjnej nigdy nie jest dobrym znakiem. Zwykle oznacza to cofniętą linię kanalizacyjną lub pękniętą rurę odpowietrzającą kanalizacji gdzieś w pobliżu kanału. Wystarczy trochę metanu, aby wypełnić twój dom nieprzyjemnym zapachem. Metan jest niebezpiecznym gazem, dlatego niezwłocznie wezwij hydraulika lub specjalistę.

Zgniłe jaja

Sam gaz ziemny jest bezwonny, ale dodany zapach zgniłych jaj pomaga właścicielom domów wykrywać wycieki gazu. Jeśli ten zapach wydobywa się z odpowietrznika, możesz mieć wyciek gdzieś w pobliżu kanałów powietrznych. Natychmiast wyjdź z domu i zadzwoń najpierw do firmy gazowej, a następnie do wykonawcy instalacji, który na pewno będzie wiedział jak postąpić w takiej sytuacji.

Bezpieczny zakup telefonu – jak uniknąć pułapek i oszustw?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *