W jaki sposób ocieplenie pianką PUR poprawia efektywność energetyczną?

Przez dziesięciolecia amerykański przemysł projektowy i budowlany zwracał się w kierunku natryskiwania pianki poliuretanowej do izolowania i uszczelniania budynków. Ocieplenie Pianką PUR może pomóc w zapewnieniu kontroli temperatury w różnych klimatach, redukcji dźwięków przenoszonych przez powietrze i obniżeniu kosztów budowy.

Monolityczny charakter tego polimeru zastosowany jako materiał na pokrycia dachowe pozwala na bezproblemową, samoformującą aplikację, która może chronić przed wodą. Może również poprawić efektywność energetyczną dzięki swoim znakomitym właściwościom izolacyjnym i barierowym dla powietrza, pomagając właścicielom budynków i generalnym wykonawcom w przestrzeganiu przepisów energetycznych i spełnianiu wymagań wydajnościowych dla programów i certyfikatów ekologicznego budownictwa.

Wraz ze wzrostem wykorzystania pianki PUR branża pracuje nad znalezieniem odpowiedzi, aby architekci, inżynierowie i specjaliści budowlani mogli być pewni przy wyborze izolacji lub pokrycia dachowego w celu uzyskania oszczędności energii lub tłumienia dźwięku.

Rodzaje ocieplenia z wykorzystaniem pianki

Izolację tego rodzaju można podzielić na trzy główne typy:

• niskiej gęstości, z otwartymi komórkami;
• o średniej gęstości, o zamkniętych komórkach;
• zamknięta komórka o dużej gęstości.

Struktura molekularna komórek poliuretanowych w wytworzonej piance determinuje klasyfikację jako otwartokomórkową czy zamkniętokomórkową. Każdy typ ma określone cechy określające zastosowania, do których jest najbardziej odpowiedni.

Pianka o otwartych komórkach

Pianka o otwartych komórkach najlepiej nadaje się do zastosowań, takich jak sufity, ściany wewnętrzne, podłogi i spodnia strona połaci dachowych. Jako produkt o małej gęstości, ten typ wykorzystuje wodę jako środek porotwórczy. Kiedy tworzy się piana, woda reaguje z innymi chemikaliami, wytwarzając dwutlenek węgla (CO2), który rozszerza komórki, tworząc półsztywną porowatą piankę polimerową. CO2 opuszcza komórki i jest zastępowany powietrzem, utwardzając piankę.

Pianka o zamkniętych komórkach

Wersja o zamkniętych komórkach, jest tworzona przy użyciu środka porotwórczego zamiast wody. Środek jest zatrzymywany w zamkniętych komórkach, dzięki czemu pianka jest sztywna i zapewnia wyjątkową wytrzymałość na ściskanie. Wersja pianki o zamkniętych komórkach można dalej podzielić na dwa typy: o średniej i wysokiej gęstości. Ta pierwsza może służyć do ocieplenia takich powierzchni jak:

• ściany zewnętrzne i wewnętrzne;
• sufity;
• podłogi;
• płyty i fundament;
• spodnia strona połaci dachowych.

Pianka o dużej gęstości jest stosowana głównie w zastosowaniach na dachach płaskich lub o niskim nachyleniu, ponieważ jej gęstość i sztywność najlepiej nadaje się do tego celu.

Jakość instalacji

Jedną z najważniejszych kwestii dla architektów i budowniczych jest wybór profesjonalnego wykonawcy do zainstalowania wybranej pianki. Każdy producent ma własną specyfikację modelu, aby pomóc architektom i projektantom wybrać odpowiedni produkt. Wykonawca powinien być w stanie przeszkolić architektów i budowniczych w zakresie produktu, jego zastosowań i procesu instalacji, w tym wszelkich potrzeb związanych z wentylacją mechaniczną podczas instalacji i po jej zakończeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *