Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością – kto może ją założyć?

Polskie prawo dopuszcza wiele form prowadzenia działalności gospodarczej. Jedną z nich jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, czyli spółka z o.o. Czym charakteryzuje się ten rodzaj spółek? Na czym polegają wynikające korzyści z tego rozwiązania? Kto może zostać wspólnikiem?

Na czym polega spółka z ograniczoną odpowiedzialnością?

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością należy do spółek kapitałowych, a więc wymagających zgromadzenia pewnych zasobów finansowych. To jeden z warunków koniecznych do jej założenia. Jako spółka handlowa, spółka z o.o. podlega prawu wynikającemu z kodeksu spółek handlowych. Jej cechę charakterystyczną stanowi fakt, że wspólnicy nie odpowiadają za zobowiązania finansowe spółki własnym majątkiem – tę funkcję spełnia wkład włożony przez wspólników. W pewnych sytuacjach chroni właścicieli spółki.

Kto może założyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością?

W przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie istnieją określone wymagania co do liczby wspólników – zatem założyć ją może również tylko jedna osoba. Wspólnikami mogą zostać osoby fizyczne posiadające pełną zdolność do czynności prawnych, a więc pełnoletnie i nieubezwłasnowolnione, jak również osoby prawne, poza spółkami cywilnymi i jednoosobową spółką z o. o. Prawo dopuszcza również udział osób z ograniczoną zdolnością prawną, na przykład niepełnoletnich, pod warunkiem wyrażenia zgody przez ich opiekuna.

Spółki gotowe na sprzedaż, czyli jak uniknąć zbędnych formalności i oszczędzać czas?

Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością można założyć na dwa sposoby – tradycyjnie z pomocą notariusza bądź przez internet. W obu przypadkach wiąże się to z licznymi formalnościami. Dlatego niektóre firmy doradcze, na przykład warszawska My Legal Store posiadają w swojej ofercie sprzedaż gotowej spółki. Takie rozwiązanie pomaga klientom zakładającym biznes oszczędzić sporo czasu, ponieważ kupowany podmiot jest w pełni gotowy do działania. Dodatkowy benefit stanowią usługi, takie jak doradztwo, obsługa księgowa i podatkowa, a nawet możliwość wynajęcia wirtualnego biura. Długi czas oczekiwania na rejestrację spółki sprawia, że takie rozwiązanie stało się bardzo atrakcyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *