Ogród w cieniu – jak zaaranżować

Posiadacie ogród, ale jest on prawie całkowicie położony w cieniu? Albo może tylko jego część jest w cieniu? Nie wiecie, co tam zrobić? Dobrze trafiliście. W tym artykule znajdziecie wskazówki jak zagospodarować taki ogród, aby mieć ładny ogród, którym będziecie mogli odpoczywać. Pamiętajcie, że ogród w cieniu nie musi być skazany na porażkę lub nijakość. Możemy z nim nadal dużo zrobić. Oczywiście wymaga on trochę więcej planowania i cierpliwości niż ogród dobrze nasłoneczniony, ale nic nie jest niemożliwe. Przeczytajcie rady i wskazówki poniżej i znajdźcie coś dla siebie. Zapraszam do lektury.

Ogród w cieniu – charakterystyka

Najpierw musimy zrozumieć dogłębnie charakterystykę takiego ogrodu, aby móc dobrze zaprojektować taki ogród. Jedna z ważniejszych cech to to, że ziemia jest dużo wilgotniejsza niż w tych dobrze nasłonecznionych ogrodach. Wszystko przez to, że nie docierają tu promienie słoneczne, które powoduję szybsze parowanie wody z ziemi. Można tu użyć terminu, że warunki są siedliskowe. Większość roślin ozdobnych nie przepada za takimi warunkami. One potrzebują zwykle dużo światła. Bez niego będą słabe, nie zakwitną, a ich zieleń może być blada. Będą także bardziej podatne na choroby, np. takie jak pleśń, lub jakieś szkodniki. Zatem nierozsądne jest próbować na siłę je tam sadzić. Stracimy dużo czasu i nerwów bez żadnego pozytywnego rezultatu.

Odpowiednie rośliny

Tutaj aż się pcha o tym, żeby pomyśleć o jakiś bujnych roślinach. Byliście kiedyś w dżungli albo wilgotnym paprociowym lesie? One mają swój nieziemski klimat i są na swój sposób piękne. Nie potrzebują dużo światła, a dodatkowo kochają wilgoć. Takie rośliny mogą dać fajny efekt i zachwyci on większość waszych gości oraz was. Każdy znajdzie dużo wad dla ogrodu w cieniu, ale mało kto pomyśli o korzyściach. Brak wymogu podlewania jest jedną z nich. Dużo ludzi nie lubi podlewać (przez czas lub zużycie wody), a wy nawet nie musicie o tym myśleć. Zatem zaoszczędzacie czas jak i wodę. Czasami w takich ciemnych ogrodach, choć przez chwilę w ciągu dnia, światło słoneczne dotrze na jakąś część. Zanim zaprojektujecie ogród, obserwujcie go przez kilka dni. Zapiszcie lub zaznaczcie na mapce, gdzie i kiedy i na jak długo pada światło. To ułatwi wam dobór roślin. Niektóre nie lubią światła wcale, a niektóre chętnie przyjmą go choć trochę. Niektóre cieniolubne rośliny także potrafią kwitnąć. Trzeba tylko znaleźć te odpowiednie do naszych warunków. Możecie wybrać przebiśniegi, rodgersje, przytulię wonną, jaskra rozłogowego, hortensje pnącą czy przywarkę japońską.

Podsumowanie

Mam nadzieję, że chociaż trochę wam pomogłam. Oprócz roślin warto też rozplanować jakąś mała architekturę, np. altankę porośniętą bluszczem. Można też założyć małe oczko wodne lub stworzyć strumyk. Szum wody jest bardzo kojący, i wspomoże bardziej wymagające co do wilgoci roślin. W ogrodzie szybko robi się ciemno? Na to także znajdzie się rozwiązanie. Można kupić lampy, które będą oświetlać ogród. Jedną taką lampkę na pewno warto założyć w altanie, bo to tam będziecie czytać książki, rozwiązywać krzyżówki czy po prostu siedzieć.

🌳 Projektowanie i aranżacja ogrodów – Projekty Ogrodów Brzozowisko
ul. Długa 132, 05-300 Budy Barcząckie (pod Warszawą)
nr. tel: +48 504 548 530
email: biuro@brzozowisko.com
NIP: 8222169844

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *