Pakowaczki – innowacyjność i automatyzacja

Na zyski firm produkcyjnych wpływ ma nie tylko wydajność produkcji, ale też system pakowania wyrobu gotowego i zdolność przedsiębiorstw do szybkiej wysyłki określonych artykułów. W tym celu projektuje się specjalnie linie pakujące, które mają ów proces zautomatyzować i przyspieszyć.

Pakowaczka – co to jest?

Sercem takiej linii jest pakowaczka. Pod tą dość niewinnie brzmiącą nazwą kryje się zautomatyzowane urządzenie, które przepakowuje asortyment z palet produkcyjnych do palet wysyłkowych (transportowych). Urządzenie to składa się z prostego, hydraulicznego mechanizmu napędowego, który współpracuje z mechanizmem odpowiedzialnym za zaciskanie szczęk roboczych. Dzięki temu można w miarę szybki i prosty sposób przetransportować towary z jednej palety na drugą i to bez konieczności dzielenia zawartości palety na kilka części.

Zasada działania pakowaczki

Pakowaczka obsługiwana jest za pomocą silnika hydraulicznego. Najczęściej jest on zasilany napięciem trójfazowym, które gwarantuje uzyskanie odpowiednio dużej mocy w trakcie transportu ładunku. System ten zbudowany jest z wózka przejezdnego, który jest osadzony na kolumnie chwytaka, konstrukcji wsporczej, a także chwytu, który zwykle składa się z czterech szczęk. W związku z tym, że chwytak może wykonywać ruch obrotowy, istnieje możliwość naprzemiennego związania i zapakowania wyrobu na paletę transportową.

Pakowaczka jako element całości

Magazyn piłkarskiKonstrukcja wsporcza pakowaczki umożliwia przenoszenie asortymentu pomiędzy dwoma ustalonymi wcześniej punktami. Oznacza to, że maszyna ta jest elementem znacznie większego systemu, którym jest przestrzeń służąca do pakowania towarów. Zapakowane w ten sposób palety transportowe mogą być przenoszone do magazynu lub bezpośrednio do przewożącego je pojazdu. Linie pakujące składają się również z wydzielonej przestrzeni, z której palety – za pośrednictwem linii komunikacyjnych – są przewożone w ściśle określone miejsce.

Linia pakująca i jej cechy

Praca linii odpowiedzialnej za pakowanie towarów musi być dokładnie zsynchronizowana z funkcjonowaniem całego przedsiębiorstwa. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych pakowaczek funkcjonowanie linii staje się efektywniejsze, sprawniejsze i w pełni zautomatyzowane. Jedyne co pozostaje, to wplecenie tak działającej linii do zakładowych systemów księgowych i teleinformatycznych, które będą odpowiedzialne za ciągłe kontrolowanie jej pracy.

Pakowaczka to serce systemu odpowiedzialnego za pakowanie wyrobów gotowych na palety transportowe. Jej sprawna obsługa i serwis to czynniki niezbędne do tego, by móc utrzymać ją w najwyższej formie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *