Przegapiłeś kolejną miesięczną płatność, ale przysiągłeś sobie, że w przyszłym miesiącu nadrobisz? Jednak potem życie niemiło zaskakuje i znów brakuje Ci środków na dokonanie kilku dodatkowych płatności? Być może teraz obawiasz się, że dług zostanie wysłany do windykatora.
Czy można coś zrobić, aby uniknąć windykacji należności? A jeśli windykacja należności stanie się faktem, czego możesz się spodziewać?
Poniższe informacje mogą pomóc w zrozumieniu procesu windykacji, dzięki czemu możesz podejmować właściwe decyzje i iść naprzód. Jeśli Twój dług jest już w windykacji i uważasz, że możesz spotkać się z nieprawidłowym zachowaniem – czytaj dalej, aby wiedzie, na czym polega windykacja należności przeprowadzona w sposób prawidłowy.
Proces windykacji – kiedy może mieć miejsce?
Jedna pominięta płatność nie oznacza, że Twój dług zostanie wysłany do windykatora. Nawet w przypadku dwóch lub trzech nieuregulowanych płatności nadal masz czas na nadrobienie zaległości, zanim wierzyciel zaznaczy Twoje konto jako nieściągalny dług.
W rzeczywistości zwykle potrzeba około sześciu niezrealizowanych płatności z rzędu, zanim dług zostanie wysłany do windykacji. Gdy tak się stanie:
- Wierzyciel przenosi konto do stanu „zamrożenia”. Oznacza to, że Twoje konto jest zawieszone i nie będziesz już mógł dokonywać żadnych zakupów.
- Jednocześnie wierzyciel wysyła dług do windykatora. Może to być wewnętrzny dział windykacyjny lub zewnętrzny podmiot zbierający długi jak fluence.com.pl.
- Po wysłaniu długu do podmiotu pobierającego długi (w firmie lub od strony trzeciej) każda rozmowa między Tobą a podmiotem pobierającym musi być zgodna z wytycznymi ustalonymi przez odpowiednie organy w tej kwestii.
Warto zauważyć, że jeśli rozmawiasz z kimś z instytucji, od której masz kartę kredytową i minęło już trochę czasu, odkąd dokonałeś płatności, zapytaj, czy rozmawiasz ze zwykłym działem płatności, czy działem windykacji – to ma znaczenie!
Trafiłem do windykacji – co teraz?
Gdy dług jest już u windykatora, jego pierwszym zadaniem jest skontaktowanie się z Tobą i potwierdzenie, że faktycznie jesteś tą osobą, która ma dług tzn. muszą się upewnić, że mają prawidłowe dane kontaktowe i jesteś właścicielem tego konkretnego długu. Nie unika windykatora – to nie ma sensu. On i tak musi zrobić wszystko, co w jego mocy w celu weryfikacji.
Ważne jest, aby pamiętać, że windykatorzy mają prawo do robienia rzeczy, które mogą Ci się nie spodobać. Mogą zadzwonić do Twojego biura, aby porozmawiać z szefem lub działem HR w celu weryfikacji Twojej tożsamości. Mogą również do Ciebie zadzwonić w pracy, przyjaciół, rodziny i sąsiadów w celu zweryfikowania Twojej tożsamości.
Ciężko mi sobie wyobrazić efektowane działania windykacyjne bez dobrej kancelarii. My od lat korzystamy z usług http://www.adwokatrupinski.pl/ i w przypadku klientów, którzy są naszymi dłużnikami nie mamy problemów.