Na czym polega zarządzanie nieruchomościami?

Zarządzanie nieruchomościami to szereg działań, które są uwarunkowane odpowiednimi przepisami. Jego celem jest przede wszystkim utrzymanie nieruchomości w stanie niepogorszonym, a także administrowanie na bieżąco oraz dbanie o właściwy stan finansów budynku. Najlepszym rozwiązaniem jest powierzenie tych działań wyspecjalizowanej firmie, która ma doświadczenie, wiedzę oraz odpowiednie uprawnienia.

Aby dokładnie upewnić się, na czym polega zarządzanie nieruchomościami, warto znać przepisy, które dosyć często się zmieniają, a więc trzeba być nieustannie na bieżąco. Samodzielne zarządzanie nie jest dobrym rozwiązaniem, gdyż wiele kwestii można przeoczyć czy pominąć. Opieka nad nieruchomościami obejmuje nie tylko budynki prywatne, takie jak bloki mieszkalne czy kamienice, ale również większe i mniejsze biurowce.

Czym dokładnie zajmuje się zarządca nieruchomościami?

Osoby zarządzające nieruchomościami dbają o budynki w sposób kompleksowy, a jednocześnie wyjątkowo wszechstronny. Zarządzanie nieruchomościami obejmuje prowadzenie książki obiektu budowlanego i wszelkiej dokumentacji technicznej w tym zakresie, a także zlecanie i pilnowanie wszystkich prac remontowych i konserwacyjnych. Do zadań zarządcy należy pilnowanie, aby regularnie i terminowo odbywały się wszystkie przeglądy oraz prace konserwacyjne w budynkach, zarówno w częściach wspólnych, jak i w poszczególnych lokalach. Firma zarządzająca dba również o utrzymanie czystości w budynku i wokół niego, a także o takie prace, jak odśnieżanie. Oczywiście, nie robi tego samodzielnie, a poprzez delegowanie zadań wyspecjalizowanym firmom. Negocjuje również umowy z dostawcami mediów oraz innymi firmami zewnętrznymi, które przeprowadzają pracę w obiekcie. Profesjonalne zarządzanie nieruchomościami obejmuje również prowadzenie księgowości oraz obsługę należności finansowych, a także przyjmowanie budżetu oraz pilnowanie, aby wszystkie jego zapisy były realizowane zgodnie z planem.

Jak znaleźć dobrego zarządcę?

Zarządzanie nieruchomościami nie powinno być powierzane przypadkowym czy mało znanym firmom. Warto najpierw bardzo uważnie rozejrzeć się na lokalnym rynku, aby znaleźć firmę, która pod każdym względem będzie spełniała oczekiwania lokatorów czy osób korzystających z budynku. Warto zwracać uwagę na doświadczenie, czyli to, jak długo firma działa na rynku, a także renomę i opinie klientów, którzy korzystają z usług danej firmy. Upewnijmy się również, że zarządca nieruchomości posiada wszystkie uprawnienia i licencje, jakie są niezbędne w wykonywaniu tego rodzaju obowiązków zawodowych. Aby zostać zarządcą nieruchomościami, nie wystarczą dobre chęci – konieczne jest również zdobycie konkretnych kwalifikacji zawodowych. Zarządzanie nieruchomościami wiąże się oczywiście z dodatkowymi kosztami – zarządca nie pracuje za darmo. Jednak wydatki na dobre usługi zarządzania nieruchomościami są zdecydowanie opłacalne – można dzięki temu mieć pewność, że obiekt pod każdym względem będzie zadbany i dopilnowany.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *