Poznaj czasy pracy na świecie

Clock

Clock

Choć w Polsce obowiązuje nas średnio 40-godzinny czas pracy w tygodniu, to w każdym kraju norma jest inna. Na nasze nieszczęście, jesteśmy jednym z najbardziej zapracowanych narodów w Europie, a w rankingu światowym również plasujemy się na wyższych pozycjach, niż chcielibyśmy. Jak to wygląda w praktyce?

W Europie

W Polsce, pracownik przepracowuje średnio 40.5 godziny tygodniowo, co daje nam piąte miejsce wśród krajów członkowskich Unii Europejskiej. Średnia wszystkich państw jest niższa, gdyż wynosi 37.4 godziny tygodniowo. Prawdziwymi liderami pracy są Grecy z wynikiem 42.1 godzin, a zaraz za nimi plasują się Czechy, Bułgaria i Słowacja. Co ciekawe, najbardziej bogate kraje posiadają również najkrótsze czasy pracy.

Liderem drugiej strony rankingu jest Holandia z czasem 30.5 godziny. Następna jest Dania, gdzie obywatele pracują średnio 33.7 godzin. Irlandia, Niemcy i Wielka Brytania również posiadają czas pracy poniżej 37 godzin. Także Szwajcarzy, którzy nie znajdują się w Unii Europejskiej, pracują mniej niż 35 godzin tygodniowo. Wszystkie te statystyki były przeprowadzane dla pracowników zarówno etatowych, jak i nieetatowych.

Pracowita Azja

Polakom bliżej jest do pracowitych Azjatów niż do sąsiadów z Europy. Za Uralem prym wiodą Hindusi, pracujący nawet do 60 godzin tygodniowo. Wszystko jednak zależy od stanowiska i wykonywanej pracy. Normą staje się, że im wyższe stanowisko, tym więcej obowiązków się posiada i, tym więcej należy wykonywać pracy – również po godzinach.

W Chinach średnia wynosi 44 godziny tygodniowo, w Hongkongu i Singapurze około 48 godzin. Kraj Kwitnącej Wiśni, czyli Japonia posiada standardowo 40- lub 44-godzinny tydzień pracy. Zależy to również od stanowiska i rodzaju wykonywanej pracy. Warunki pracy w Azji znacząco poprawiły się w ciągu ostatnich lat i wprowadzono także limity miesięczne i kwartalne, co ma za zadanie ukrócić nadmierne eksploatowanie i wykorzystywanie pracowników.

Cudowna Ameryka

Mieszkańcy Stanów Zjednoczonych pracują bardzo podobnie do Polaków. Ich średni czas pracy wynosi około 40.2 godziny tygodniowo. Nie ma więc co jechać do USA w poszukiwaniu dobrych pieniędzy przy małym wysiłku. Lepsza sytuacja przedstawia się w Kanadzie. Tam, obywatele pracują 36.4 godziny. Podobnie do Azji jest natomiast w krajach latynoskich Ameryki Środkowej i Południowej. Prawie 9-cio godzinny dzienny czas pracy jest tam normą.

Meksyk i Kolumbia posiadają maksymalny czas pracy wynoszący aż 48 godzin tygodniowo. Nieco lepiej jest w Brazylii, gdzie mieszkańcy zajmują się etatowymi obowiązkami przez 44 godziny tygodniowo.W lepszej sytuacji znajdują się oficerowie służb porządkowych, jak na przykład policjanci lub strażacy. Ich czas pracy nie może przekraczać sześciu godzin dziennie.

Australia i Afryka

Australia jest jedynym krajem spoza Europy, który plasuje się w czołówce najmniej pracujących obywateli. Średni czas pracy wynosi tam 36 godzin. Podobna sytuacja jest w Nowej Zelandii, jednak niektóre zawody posiadają normalny 8-godzinny dzień pracy. Największy rozstrzał można jednak zauważyć w państwach afrykańskich. Z jednej strony rankingu mamy taki kraj jak RPA, gdzie dziennie dopuszcza się pracę przez 12 godzin i aż 10 godzin nadliczbowych. Z drugiej strony tabeli jest Papua, gdzie średnia tygodniowa wynosi tylko 30 godzin. Tamtejsi obywatele wolą pracować przez 3 dni w tygodniu, co wcale nie przeszkadza im w miarę dostatnio żyć.

Co kraj, to obyczaj

Jak widać, rozbieżności w godzinach pracy są bardzo znaczne na przestrzeni całego świata. Nie można mieć natomiast wątpliwości, że najmniej chętni do pracy są Europejczycy, którym jak widać po zamożności – praca nie jest wcale potrzebna. Najbardziej zapracowani są natomiast mieszkańcy Azji i Ameryki Południowej.

Gdzieś, pośrodku tego rankingu znajduje się Polska. Nie da się ukryć, że jesteśmy zapracowanym, a przez to nieszczęśliwym narodem. Żeby jednak móc dojść do takiego bogactwa, jakim dysponują kraje Europy Zachodniej, trzeba się poświęcić. A i zawsze można sobie mówić, że mamy lepiej niż w Hongkongu.

Dowiedz się także czym jest rejestracja czasu pracy?

1 komentarz

  1. 1 czerwca 2016

    […] często układamy sobie życie zawodowe, bo tak jakoś wyszło? Przeciętnie Polak spędza w pracy 40,5 godziny tygodniowo – a to tylko średnia. Czemu pozwalamy przypadkowi rządzić 1/4 naszego życia. Chodzimy do […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *