Filozofia pożyczania

kredyt-kalkulator

Obecnie można stwierdzić iż sporo Polaków, (lecz także ogólnie Europejczyków) żyje na kredyt. Stało się to pewnego rodzaju filozofią – po co czekać, skoro zakup na raty albo pożyczka umożliwią to już dzisiaj. Czasami jednak takie podejście bywa zgubne w skutkach.

Pożyczki i kredyty funkcjonują w zasadzie od zawsze, nie zawsze oznaczają jednak kłopoty finansowe. Pewnych inwestycji, takich jak zakup własnego mieszkania nie da się na ogół zrealizować bez kredytowania, chyba że ma się bogatych i hojnych rodziców lub bardzo wysokie zarobki. Jednak takie zobowiązanie jest długoterminowe w pełnym tego słowa znaczeniu – kredyty mieszkaniowe są spłacane często nawet powyżej 20 lat. Biorąc pod uwagę tak długi horyzont czasowy, taki kredyt może okazać się potencjalnym kłopotem.

Główny problem może polegać na prawidłowej ocenie swoich obecnych i przyszłych możliwości finansowych. O ile obecną kondycję domowego budżetu można prosto skalkulować, o tyle prognozowanie tego jak będą wyglądały dochody i wydatki za 10 lat może czasem przypominać już bardziej wróżenie z fusów. Zmienić się mogą zarówno wynagrodzenia na rynku pracy, nasza możliwość jej wykonywania, natomiast po stronie wydatków może dojść koszt utrzymania dziecka, leczenia niespodziewanej choroby i wiele innych rzeczy. To wszystko może sprawić, iż „lekka rata” spłacana jeszcze rok temu, obecnie stanie się dużym ciężarem. Nikt nie lubi takich pesymistycznych wizji, jednak planując przyszłość trzeba przewidywać różne scenariusze. Niektórzy zadają retoryczne pytanie – “co jeśli nie kredyt” – jaką alternatywę mają np. młode małżeństwa? Na takie pytanie trudno znaleźć sensowną odpowiedź.

Potrzeby finansowe mają również skalę krótkoterminową, gdzie finansowanie bieżących wydatków ma swoje źródło np. w chwilówkach, których powstaje na rynku coraz więcej, gdyż cieszą się sporą popularnością: http://chwilowki-online.org/nowe-chwilowki. Problem z finansami przy braku większych zobowiązań kredytowych sprowadza się ponownie do uzyskiwanych dochodów i wydatków, a raczej odpowiedniego balansu. “Życie ponad stan” potrafi być bardzo kosztowne, a w przypadku braku odpowiednio wysokich zarobków może prowadzić do pętli zadłużenia, którą sami sobie nakładamy korzystając np. z pożyczek online w sposób mało rozsądny.

Być może przyczyną większości tych problemów jest brak edukacji finansowej, który powoduje iż nikt tak naprawdę nie jest uczony racjonalnego gospodarowania pieniędzmi, i przejmuje zazwyczaj nawyki rodziców, którzy jak wiadomo wyznają różne podejścia, niekoniecznie korzystne ekonomicznie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *