Pożyczki na start: o co będzie pytać bank i dlaczego odmówi Ci pomocy?

20161017175127-GettyImages-171237921

Dostęp do pożyczek jest kluczową częścią rozwoju niemalże każdej firmy. Jednak małe przedsiębiorstwa i firmy rozpoczynające działalność mogą mieć dzisiaj spore trudności, gdy chcą uzyskać kredyty bankowe. Dzieje się tak z kilku powodów.

Po pierwsze, standardy dotyczące pożyczek bankowych są teraz o wiele bardziej rygorystyczne niż jeszcze kilka lat temu. Banki nalegają na wyższe wyniki kredytowe, więcej zabezpieczeń, więcej dokumentacji i więcej informacji na temat branży.

Po drugie, bardzo niewielu bankierów rozumie nową gospodarkę. Rozumieją nieruchomości i duże zabezpieczenia, rozumieją restauracje i kawiarnie, ale nie rozumieją technologii, Internetu ani firm, które w dużej mierze opierają się na własności intelektualnej, więc nie nadają się do zapewnienia takich zabezpieczeń dopóki nie osiągną silnego przepływu gotówki.

Po trzecie, dzisiaj jest o wiele mniej banków niż 30, 40 czy 50 lat temu, a bardzo niewiele banków ma dziś rzeczywiste powiązania ze społecznościami, w których znajdują się ich klienci. Oznacza to, że lokalni bankierzy mają mniejszy udział w podejmowaniu decyzji kredytowych, raczej jest to przez ubezpieczycieli, którzy nic nie wiedzą o twojej okolicy, a nawet o twoim mieście.

Czy finansowanie ze strony banku na pewno jest odpowiednie dla Ciebie?

Niestety nie ma prostej odpowiedzi na to pytanie. Byłoby miło, gdyby tak było, ale to nie jest bajkowy świat. Oto kilka rzeczy, na które bankowcy zwracają uwagę, gdy rozważają wniosek o pożyczkę biznesową.

Zwracam uwagę, że mam na myśli kredyty biznesowe dla start-upów lub małych firm, a nie dla firm z długoletnim doświadczeniem, średnich firm lub dużych firm. W większości przypadków ten artykuł dotyczy firm rozpoczynających działalność bez dochodów lub firm, które osiągają dochody ale nie mają jeszcze spójności finansowej.

Start-upy są prawie zawsze trudniejsze do sfinansowania niż istniejące firmy, ale nie zawsze tak jest. Większość banków sprzeciwia się firmom, które mają mniej niż dwa lata historii działalności. Banki wydają się bardziej wyrozumiałe dla firm, które mają przynajmniej kilkuletnią historię operacyjną, ale powinieneś sobie uświadomić z góry, że nawet jeśli bank nie stwierdzi, że wymagane jest zabezpieczenie, często będą wymagać osobistej gwarancji. Innymi słowy, jeśli interes się nie powiedzie, jesteś osobiście odpowiedzialny za zaciągnięcie pożyczki.

Na pewno usłyszysz pytanie: po co są ci te pieniądze?

Czy chodzi o kapitał obrotowy lub wydatki operacyjne (takie jak czynsz bądź pensje)? A może chodzi o rzeczy, takie jak sprzęt, maszyny czy też nieruchomości? Zazwyczaj najtrudniej jest zdobyć pieniądze na kapitał obrotowy lub koszty operacyjne niż na budowę – zwłaszcza jeśli chodzi o start-upy. Banki chcą trzymać się czegoś, co mogą sprzedać na wypadek, gdybyś spóźnił się z płatnościami. O wiele łatwiej jest sprzedać budynek, działkę lub maszynę niż sprzedawać pomysł lub koncepcję.

Pamiętaj jednak, że nawet jeśli banki odmówią Ci pomocy – są alternatywy. Jedną z nich jest ratalna pożyczka online dla firm i klientów indywidualnych, która jest dużo łatwiejsza do pozyskania już od 1szego dnia działalności firmy i wygodniejsza ze względu właśnie na ratalny harmonogram spłat.

1 komentarz

  1. Nika pisze:

    No bo banki już tak mają, że grzebią i grzebią i jak się dogrzebią, to robią słodkie oczka, uśmiech od ucha do ucha i mówią : “NIE”. Podobno Bułgarzy jak chcą zaprzeczyć – to potakują, a jak chcą powiedzieć ‘tak”, to mówią “nie” – he he. Taki kraj. Nasze banki też coś mają z tych “Bułgarów”. Lepiej samemu zatroszczyć się o własny interes Imprumut online i jeśli jest taka potrzeba, załatwić sobie kasę bez sprzecznych sygnałów, jakie często dają banki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *