Praca na emigracji

suitcase-1412996_640Wyjazd za granicę w dzisiejszych czasach już nie wiąże się z długoletnią rozłąką z rodziną i najbliższymi. Jednak taki kontakt jest trochę utrudniony przez codzienność, czasem różne strefy czasowe czy dostępność połączeń komunikacyjnych.

Emigracja, czyli krótka definicja terminu

Emigracja związana jest z wyjazdem za granicę kraju rodzimego, który wiąże się z pobytem czasowym lub stałym. Emigrację rozpatruje się również ze względu na jej charakter, ponieważ wyjazd może być dobrowolny lub wynikać z przymusu (najczęściej jest to przymus polityczny, religijny, wywierany przez pojedynczą osobę lub grupę osób). Wśród najczęstszych przyczyn emigracji wymienia się czynniki:
gospodarcze,
naukowe,
religijne,
polityczne.

Emigracja gospodarcza

Wielu specjalistów z branż technicznych i inżynieryjnych znajduje lub też otrzymuje bardzo często dużo korzystniejsze oferty pracy niż na rynku rodzimym. Czynniki płacowe to jeden z głównych powodów, pośród kolejnych dość często znajdują się benefity pozapłacowe jak: opieka zdrowotna, kursy i szkolenia w placówkach zagranicznych czy stały kontakt z językiem. Bardzo często oferta jest przygotowana dla całej rodziny pracownika, co znacznie ułatwia asymilację w nowym miejscu pod względem lokalowym, językowym, edukacyjnym czy społecznym.
Nie do ocenienia jest także praca sporej grupy emigrantów z Polski, którzy zajmują się opieką osób starszych, sprzątaniem, pracą na produkcji czy za kierownicą samochodu dostawczego. Ich obecność na co dzień bywa mniej zauważalna, jednak stanowią właśnie jedną z najliczniejszych grup zawodowych.

Emigracja naukowa

Drugim, bardzo częstym powodem zaraz po emigracji gospodarczej jest emigracja naukowa. Obecnie nauka i szkolnictwo wyższe rozwija się bardzo dynamicznie. Dodatkowym ułatwieniem w licznych przypadkach jest obecność Polski w Unii Europejskiej, czyli emigrant naukowy w wielu przypadkach nie jest konieczna wiza. Wystarczy dokument tożsamości taki jak dowód osobisty lub paszport planując wyjazd do Niemiec, Anglii czy Hiszpanii. Niejednokrotnie taki wyjazd znacznie przyspiesza karierę naukowca, poszerza wiedzę, umiejętności i znajomości w swojej dziedzinie.

Najczęstsze kierunki emigracji Polaków

Bez względu na przyczynę emigracji Polacy najczęściej wyjeżdżają do Niemiec, Holandii, krajów Skandynawskich, Anglii i Danii. Wśród mniej popularnych kierunków należy wymienić Belgię, Stany Zjednoczone, Portugalię, Szwajcarię, Francję i Australię. Jednak pomiędzy tymi oczywistymi krajami zdarzają się również egzotyczne kierunki, jak Chiny czy Japonia.

Polecamy:
Praca w Holandii – dowiedź się wszystkiego na temat formalności

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *