Praca w Holandii – dowiedź się wszystkiego na temat formalności

Coraz więcej osób decyduje się na pracę za granicą – obecnie bardzo popularna jest Holandia. Niestety nie każdy wie, jak zorganizować wyjazd do pracy za granicę i często to właśnie zraża młode osoby. Na początku wszystkie formalności wydają się skomplikowane, a sam proces rekrutacji często jest nie do przejścia, szczególnie przez niedoświadczone osoby. Jakie dokumenty przygotować do pracy w Holandii? Jak załatwić wszystkie formalności?

Praca w Holandii – jakie dokumenty będą niezbędne?

Przed wyjazdem do pracy należy przygotować niezbędne dokumenty. Na pierwszym miejscu jest oczywiście dowód osobisty, bez którego nie ma możliwości podpisania umowy. Przydatny również może być paszport oraz prawo jazdy – jeśli je posiadamy, bądź jeśli przyszły pracodawca tego wymaga. Konieczny będzie również numer konta bankowego, a także adres banku.

W przypadku, gdy to nie jest nasz pierwszy wyjazd do Holandii można, w celu uniknięcia dodatkowych formalności, przygotować również numer BSN – tak zwany Sofinummer, czyli holenderski numer identyfikacji podatkowej. Należy pamiętać, że bez przygotowania ważnych dokumentów, nie ma opcji podpisania umowy o pracę. Należy przygotować wszystko przed wyjazdem. W Polsce podpisywana jest umowa o pośrednictwo pracy, w Holandii umowa o prace. Korzystając z usług agencji pośrednictwa pracy to ona najczęściej zajmuje się formalnościami i informuje nas, jakie dokładnie dokumenty mogą okazać się niezbędne.

Praca i formalności – wszystko co musisz wiedzieć

Zacznijmy od tego, że praca w Holandii możliwa jest na dwa sposoby: poprzez agencję pracy i na własną rękę. W pierwszym przypadku to właśnie agencja pośrednictwa pracy załatwia większość formalności. Do agencji wysyła się CV, a agencja bezpośrednio kontaktuje się z pracodawcą, przekazując mu informacje na temat nowych kandydatów do pracy.

Agencja pośredniczy w procesie zatrudnienia – informuje szukającego pracy o minimalnych zarobkach, warunkach, jakie stawia pracodawca oraz czasie pracy, a także zakwaterowaniu. Szukając zatrudnienia na własną rękę, niezbędne jest załatwienie wszystkich formalności – począwszy od znalezienia pracodawcy, poprzez zakwaterowanie, aż do podpisania umowy – samodzielnie.

Zaraz po przyjeździe do Holandii – zarówno w przypadku pośrednictwa agencji, jak i samodzielnego zatrudnienia – następuje podpisanie umowy z holenderskim pracodawcą. Jeżeli nie mamy jeszcze numeru BSN, konieczne jest również, w celu jego uzyskania, zameldowanie się w gminie (warto dodać jednak, że nie każda tego wymaga). Ważne jest, aby zrobić to nie później niż do piątego dnia pobytu. Wszelkie formalności zorganizuje agencja pracy. Niezbędne jest również opłacenie składki na ubezpieczenie zdrowotne –Zorgverzekeringswet. Więcej o pracy w Hollandii przeczytasz tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *