Pieczątki ex libris i inne – jak zadbać o ich czystość?

Utrzymywanie pieczątek w czystości jest niezbędne, jeśli chcesz za każdym razem uzyskiwać stemplowane obrazy dobrej jakości. Jeśli nie wyczyścisz pieczątki po każdym użytku, może się okazać, że tusz zostanie przeniesiony do następnego projektu, tworząc zamglone kolory lub że szczegóły w projekcie pieczęci zaczną się zapychać zaschniętym tuszem. Kiedy tak się dzieje, projekt zaczyna być niejasny; jeśli masz szczególnie szczegółowe pieczęcie ex libris, może się okazać, że szczegóły znikną.

Zaleca się postępować zgodnie z instrukcjami producenta, aby uzyskać specjalne instrukcje dotyczące czyszczenia, ale jeśli zapomnisz o tym zrobić lub wyrzucisz opakowanie, przejrzyj te sugestie dotyczące czyszczenia pieczątek. Możesz też zajrzeć na https://www.maxsc.com.pl/pieczatki-2/ex-libris/ i poprosić o poradę.

Jak utrzymać swoje pieczątki w czystości?

Niezależnie od tego, czy jesteś wytrawnym znawcą pieczątek, czy dopiero zaczynasz, wiedza o tym, jak utrzymać te akcesoria w czystości, jest niezbędna. Jeśli potrafisz uczynić z tego nawyk, tym lepiej. Zainwestowałeś swoje ciężko zarobione pieniądze w swoje pieczątki ex libris, więc warto je utrzymywać w czystości i dobrym stanie, aby służyły Ci przez lata.

Aby zachować długowieczność pieczątek, ważne jest, aby utrzymywać je w czystości. Zapewnienie czystości pieczątkom ma wiele zalet:

-Czyste pieczątki nie zanieczyszczą poduszek z tuszem o różnych kolorach.
-Wysuszone atramenty mogą zacząć zatykać części pieczątki, powodując niewyraźne obrazy.
-Nieczyste pieczątki zbierają kurz i brud.

Istnieją różne sposoby czyszczenia pieczątki, a poszczególne pieczątki będą miały preferowaną metodę.

Środki do czyszczenia pieczątek

Dostępne są specjalne środki do czyszczenia pieczątek, które można kupić u dostawców pieczątek i w sklepach rzemieślniczych. Czyściki do pieczątek są zwykle sprzedawane w butelkach. Wlewa się je do naczynia w celu wyczyszczenia stempli lub używa się ich w zintegrowanej nakładce czyszczącej wbudowanej w butelkę.

Chusteczki nawilżone

Bezalkoholowe chusteczki dla niemowląt są idealne do czyszczenia stempli i są wygodnym sposobem na utrzymanie ich w czystości podczas sesji stemplowania. Chociaż mogą one nie dostać się do szczelin pieczątki, są świetnym sposobem na szybkie usunięcie nadmiaru tuszu przed nałożeniem następnego koloru.

Mydło i woda

Większość standardowych atramentów można zmyć zwykłą wodą z mydłem (detergent do mycia naczyń jest w porządku). Stara szczoteczka do zębów idealnie nadaje się do usuwania atramentu, który przylgnął do pieczątek.

Należy pamiętać, że istnieje różnica między czystymi a poplamionymi pieczątkami – zawsze i wszędzie. Niektóre pieczątki poplamią się dopiero po pewnym czasie, ale są doskonale czyste. Nie próbuj czyścić poplamionych pieczątek w nierekomendowany przez producenta sposób, ponieważ może to spowodować uszkodzenie powierzchni pieczątki, a wtedy jak się domyślasz – taka pieczątka nie przyda Ci się już do niczego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *