Praca w hotelarstwie – za i przeciw

Tips-on-Customer-Service-of-Hotel-Front-Desk

Hotelarstwo jest jedną z węższych dziedzin turystyki, stanowiącą jeden z jej głównych filarów. Jak można wyobrazić sobie wypoczynek bez odpowiedniego noclegu? Odpowiadając na oczekiwania podróżujących, hotelarstwo rozwinęło swoje skrzydła, oferując różnego rodzaju oferty noclegowe na całym świecie. Jak wygląda branża hotelarska od strony przeciętnego pracownika? Czy praca w hotelu daje satysfakcję?

Jak wygląda praca w hotelu?

Aby hotel prężnie działał, do jego funkcjonowania potrzebna jest cała grupa pracowników. W przypadku mniejszego obiektu liczba zatrudnionych w nim osób automatycznie się zmniejsza. Nie mniej jednak personel hotelowy stanowi podstawę funkcjonowania hotelu oraz tworzy klimat i jakość nocowania w danym obiekcie. Podstawą każdego hotelu stanowi serwis sprzątający oraz recepcjoniści, dbający o harmonogram rezerwacji i obsługę gości. Równie ważna jest również część restauracyjna, która dba o żołądki gości. W większych hotelach, a także tych o wyższym standardzie personel hotelowy wzbogacony jest o menadżera hotelu oraz portierów. Każdy obiekt hotelowy pracuje całą dobę, przez cały rok, niezależnie od świąt, wakacji czy dni wolnych od pracy. Decydując się więc na pracę w hotelu należy mieć świadomość pracy przez cały rok na okrągło.

Jakie zalety pracy w hotelu?

Praca w hotelu niesie za sobą wiele satysfakcji oraz daje możliwości rozwoju. Decydując się na takie miejsce zatrudnienia można się spodziewać przede wszystkim pracy z ludźmi, niezależnie od zajmowanego stanowiska. Pracując w hotelu można również liczyć na awans zawodowy, z czego korzysta spora część hotelowego personelu. Sama branża hotelarska daje zresztą możliwość poszerzenia swoich kompetencji, co jest kuszącą możliwością. Prawdziwym wyzwaniem jest aby znaleźć taki hotel i pracodawcę, który nie słynie z wysokiej rotacji personelu hotelowego.

Pracując w hotelu można nie tylko spotkać wielu ludzi, ale również poznawać nowe kultury. Wiele hoteli, zwłaszcza tych sieciowych daje szansę poznania standardów pracy w hotelu, co jest szansą na poszerzenie swoich umiejętności, ale także proponuje wiele sposobów na motywację swoich pracowników, między innymi poprzez ciekawe, wartościowe konkursy.

Wady pracy w hotelu?

hotel słubicePraca w hotelarstwie posiada również pewne wady. Przede wszystkim wybierając pracę w hotelarstwie należy mieć świadomość pracy nie tylko zmianowej, ale również dyżurów w święta i dni ustawowo wolne od pracy w innych zawodach. Praca z ludźmi, a zwłaszcza gośćmi z różnych krajów i o różnych oczekiwaniach budzi różne, nie zawsze komfortowe sytuacje. Pracując w obsłudze gości, na przykład jako recepcjonista czy menadżer należy być przygotowanym na różne sytuacje i umieć działać pod wpływem stresu. Praca w hotelarstwie niejako wymusza rozwój pracowników, zwłaszcza jeśli chodzi o nowe rozwiązania w obsłudze klienta oraz znajomość języków obcych.

Dla kogo praca w hotelu?

Jak inne miejsca pracy, także hotele są miejscem pracy, które zatrudnia osoby o określonym zatrudnieniu i cechach osobowości. Praca w hotelu może dać wiele satysfakcji, jednak wymaga odpowiednich umiejętności i kwalifikacji.

W artykule wykorzystaliśmy informacje pochodzące z serwisu turystycznego Sałatka po grecku w podróży

1 komentarz

  1. Magda pisze:

    Praca wydaje się być ciekawa ale dużo zależy od hotelu w jakim by się miało pracować. Często jeżdżę po świecie i w różnych miejscach się zatrzymuję (wiele pomaga mi w podróży kupon rabatowy Airbnb – polecam przy okazji) i nie wszędzie są standardy, w których chciałabym pracować ale praca sama w sobie daje sporo satysfakcji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *