Co w praktyce oznacza pożyczka 0?

Wiele banków oferuje swoim klientom, a także osobom nieposiadającym konta w danym banku tzw. pożyczki 0. Co w praktyce oznacza pożyczka 0 i co należy wiedzieć zanim zdecydujemy się na skorzystanie w takiej oferty?

W dzisiejszych czasach niemal każdy bank, a także firmy specjalizujące się wyłącznie w udzielaniu pożyczek, oferują tzw. pożyczki 0. Ma to na celu między innymi zwiększenie atrakcyjności oferty i – w przypadku banków – nakłonienie potencjalnych pożyczkobiorców na zostanie klientem banku. Szukając zatem atrakcyjnej oferty kredytowej należy zwrócić uwagę na kilka rzeczy.

Przede wszystkim, pożyczka 0 jest przeważnie udzielana w przypadku, gdy w danym banku lub instytucji zapożyczamy się po raz pierwszy. Kolejne umowy pożyczkowe obarczone będą już standardowymi kosztami wynikającymi z umowy kredytowej.

By mieć pewność, że pożyczka 0 jest takową w naszym rozumieniu (czyli oddajemy dokładnie tyle co pożyczyliśmy), należy przeczytać szczegółowy opis prezentowanej oferty. Zwróćmy zatem uwagę na wartość RRSO, która powinna wynosić 0%. RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, jest to całkowity koszt kredytu ponoszony przez konsumenta. Na RRSO przeważnie składają się prowizja banku i odsetki kapitałowe. Zwróćmy więc uwagę, czy oferowana pożyczka 0 na pewno oznacza 0 kosztów. Może się bowiem zdarzyć, że prezentowana oferta mówi o zerowej prowizji dla banku i uwzględnia inne koszty, które będziemy musieli ponieść.

Konsument, decydujący się na ofertę, przeważnie musi spełnić kilka warunków. O ile przy zaciąganiu niewielkiego kredytu konsumenckiego jakim jest pożyczka 0, nie musimy mieć dużej zdolności kredytowej (niekiedy banki nie sprawdzają jej w ogóle), to dla kredytodawcy istotne są inne czynniki. Mowa tu przede wszystkim o terminowej spłacie pożyczki, która otwiera nam drzwi do zaciągania kolejnych kredytów. Wiele banków i firm zastrzega w umowach, że nieterminowe spłacenie pożyczki 0 skutkuje naliczeniem prowizji dla banku i odsetek kapitałowych wynikających ze standardowej umowy kredytowej. Opóźnienie spłaty utrudni również ewentualne zaciąganie kolejnych pożyczek.

Na pożyczki 0, w przeciwieństwie do standardowych pożyczek, banki i firmy nakładają przeważnie pewne limity. Dotyczą one przede wszystkim jej kwoty oraz okresu kredytowania. Pożyczka 0 dotyczy zwykle niewielkich kwot, np. do trzech tysięcy złotych, którą trzeba zwrócić relatywnie szybko, bo nawet po 30 dniach od otrzymania środków. Jest zatem skierowana głównie do osób, które potrzebują niewielkiej kwoty i które są w stanie szybko ją zwrócić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *