Czasem zdarza się tak, że posiadając zobowiązania w banku nagle tracimy główne źródło dochodu, czyli pracę. Sytuacja ta budzi wiele nieprzyjemności i zapewne jest stresującą sytuacją, dlatego też warto zachować zdrowy rozsądek i rozważyć kroki, jakie można podjąć, aby nasze zobowiązania nie obciążyły znacząco naszego budżetu.
Sposoby na spłatę bez pracy
Będąc pozbawionym głównego źródła dochodu często popadamy w spiralę długów, zaciągając kolejne kredyty na spłatę poprzednich. Pierwszym krokiem do ograniczenia naszych zobowiązań jest zaprzestanie podejmowania kolejnych kredytów, a także zakończenie z zakupami w „atrakcyjnych” warunkach, co często kończy się dodatkowymi kosztami, chociażby w postaci dodatkowych rat.
Aby zminimalizować nieplanowane wydatki, należy pozbyć się również korzystania z kart kredytowych i debetów, które potem należy spłacać. Jeżeli przyjrzysz się rocznej kwocie, jaką wydajesz na same odsetki, możesz z zaskoczeniem zauważyć, jak duża kwota rokrocznie wypływa z Twojego konta, co samo w sobie jest mobilizacją do ograniczenia wydatków.
Dobrym rozwiązaniem będzie również konsultacja prawnicza, która podpowie nam rozwiązania od strony prawnej, które możemy wykorzystać, kiedy stracimy główne źródło dochodu i pozostajemy z kredytem. Kiedy mamy do spłacenia tzw. „chwilówkę”, to należy bezzwłocznie przyjrzeć się kosztami za przedłużenie pożyczki. Mało kto wie, że razem z kosztami windykacji jest to główne źródło zarobku firm oferujących szybkie pożyczki. Co może wtedy zrobić potencjalny pożyczkobiorca? Mało kto wie, że istnieje możliwość zrzeknięcia się prawa do przedłużenia pożyczki. Wówczas odcinamy kolejną możliwość zdobycia kolejnych wydatków.
Także mało który właściciel pożyczki zdaje sobie sprawę, że wszelkie usługi dodatkowe, takie jak smsowe przypomnienia o spłacie kolejnej raty są kosztowne. Jednorazowa usługa może nie jest kosztowna, jednak suma wszystkich takich usług stanowi już większą kwotę. Pozbawiając się takiej opcji możemy się narazić na opóźnienia w spłacie, jednak można to rozwiązać w innych sposób, chociażby ustalając sobie samodzielne przypomnienia chociażby w telefonie. Na szczęście wysokość kosztów związanych z windykacją jest określona w przepisach, dzięki czemu zbyt wysoka kwota za windykację może być przez nas kwestionowana.
Na co zwrócić uwagę
Kiedy czujemy, że popadamy w finansowe tarapaty, warto przede wszystkim zachować zdrowy rozsądek. Warto przyjrzeć się wszystkim możliwościom rozłożenia pożyczki na raty, które będą dla nas możliwe do spłaty. Dobrym rozwiązaniem jest również kontakt z instytucją, w której braliśmy kredyt- z pewnością ma ona gotowe rozwiązania dla osób mających problem z terminową spłatą.
Mówiąc o problemach finansowych można również pomyśleć o takiej kwestii, jaką jest oszczędzanie pieniędzy. Jest to rozwiązanie, na które decyduje się coraz większa liczba osób. Świadczy to o świadomości pieniądza, a także pomaga rozwiązać nieprzewidziane problemy finansowe.
Więcej informacji na temat problemów ze spłatą kredytów można uzyskać na stronie http://antylichwa.pl/nie-splace-pozyczki/