Przekwalifikowanie i przebranżowienie – od czego zacząć?

[Artykuł sponsorowany]

W życiu wielu osób nadchodzi moment, w którym praca w dotychczasowym zawodzie nie tylko przestaje sprawiać przyjemność, ale wręcz staje się jedynie przykrym poczuciem obowiązku generującym mnóstwo stresu. To może być sygnał świadczący o tym, że czas się przebranżowić. Jak to zrobić?

Kiedy warto rozważyć przebranżowienie się?

Przebranżowienie się – a co za tym idzie przekwalifikowanie się – warto na pewno rozważyć w momencie, gdy praca na dotychczasowym stanowisku w danej branży wywołuje wyłącznie negatywne emocje, a w dodatku wiąże się z poczuciem nieustającego zmęczenia. To mogą być objawy wypalenia zawodowego. Niekiedy pomaga zmiana miejsca pracy, często jednak chodzi o konieczność całkowitej zmiany swojego życia zawodowego.

O przebranżowieniu się warto pomyśleć również w momencie, gdy okazuje się, że praca w dotychczasowej branży nie przynosi spodziewanych rezultatów. Czyli – średnie wynagrodzenie jest zbyt niskie, ofert pracy jest mało, a sama branża np. z powodu postępującej automatyzacji i cyfryzacji – jest skazana na marginalizację.

W takiej sytuacji, jak się przebranżowić i od czego warto zacząć?

Wykorzystaj zdobyte już umiejętności i własne predyspozycje zawodowe

Przy planowaniu przebranżowienia się warto przede wszystkim wziąć pod uwagę zdobyte już wcześniej umiejętności, w tym tzw. soft skills, które są ważne z punktu widzenia pracodawcy niezależnie od branży. Mowa m.in. o umiejętności pracy w zespole, komunikatywności, organizacji, umiejętności pracy pod presją czasu czy rozwiązywaniu problemów. Część z tych umiejętności może być wręcz kluczowa, aby znaleźć zatrudnienie w niektórych branżach.

Oprócz zdobytych wcześniej umiejętności i wiedzy warto jednak wziąć pod uwagę także predyspozycje zawodowe – czyli swoje mocne i słabe strony. To w dużej mierze właśnie od predyspozycji zależy, w jakiej pracy sprawdzi się dana osoba i czy będzie mogła w pełni wykorzystać swój potencjał. Zdarza się jednak, że nawet po wielu latach nie jesteśmy świadomi swoich predyspozycji. Aby je poznać, można umówić się na spotkanie z doradcą zawodowym lub rozwiązać specjalny test predyspozycji zawodowych np. na stronie https://www.kierunekrozwoju.pl/o-testach-predyspozycji-zawodowych.

Jak się przekwalifikować? Wybierz branżę, w której chcesz spróbować sił i zacznij się dokształcać

Posiadane umiejętności i predyspozycje zawodowe mogą pomóc w wyborze nowej branży. Warto jednak brać pod uwagę także takie czynniki, jak stabilność zatrudnienia, perspektywy czy własne zainteresowania.

Po dokonaniu decyzji należy przejść do realizacji planu. Jeśli praca w nowej branży wymaga dodatkowych umiejętności lub wiedzy, konieczne może być np. zapisanie się na kurs, szkolenie lub studia podyplomowe. Dobrze też jak najszybciej poszukać zatrudnienia w nowej branży – na początek na najniższym stanowisku.

Warto mieć świadomość, że proces przebranżowienia się wymaga na pewno dużo samodyscypliny, a niekiedy także i poduszki finansowej. Nowa praca może początkowo wiązać się z niższymi zarobkami. Mimo to w wielu przypadkach przebranżowienie się jest najlepszą możliwą decyzją i daje nadzieję na pracę, która przynosi zadowolenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *