[Artykuł sponsorowany]
W życiu wielu osób nadchodzi moment, w którym praca w dotychczasowym zawodzie nie tylko przestaje sprawiać przyjemność, ale wręcz staje się jedynie przykrym poczuciem obowiązku generującym mnóstwo stresu. To może być sygnał świadczący o tym, że czas się przebranżowić. Jak to zrobić?
Kiedy warto rozważyć przebranżowienie się?
Przebranżowienie się – a co za tym idzie przekwalifikowanie się – warto na pewno rozważyć w momencie, gdy praca na dotychczasowym stanowisku w danej branży wywołuje wyłącznie negatywne emocje, a w dodatku wiąże się z poczuciem nieustającego zmęczenia. To mogą być objawy wypalenia zawodowego. Niekiedy pomaga zmiana miejsca pracy, często jednak chodzi o konieczność całkowitej zmiany swojego życia zawodowego.
O przebranżowieniu się warto pomyśleć również w momencie, gdy okazuje się, że praca w dotychczasowej branży nie przynosi spodziewanych rezultatów. Czyli – średnie wynagrodzenie jest zbyt niskie, ofert pracy jest mało, a sama branża np. z powodu postępującej automatyzacji i cyfryzacji – jest skazana na marginalizację.
W takiej sytuacji, jak się przebranżowić i od czego warto zacząć?
Wykorzystaj zdobyte już umiejętności i własne predyspozycje zawodowe
Przy planowaniu przebranżowienia się warto przede wszystkim wziąć pod uwagę zdobyte już wcześniej umiejętności, w tym tzw. soft skills, które są ważne z punktu widzenia pracodawcy niezależnie od branży. Mowa m.in. o umiejętności pracy w zespole, komunikatywności, organizacji, umiejętności pracy pod presją czasu czy rozwiązywaniu problemów. Część z tych umiejętności może być wręcz kluczowa, aby znaleźć zatrudnienie w niektórych branżach.
Oprócz zdobytych wcześniej umiejętności i wiedzy warto jednak wziąć pod uwagę także predyspozycje zawodowe – czyli swoje mocne i słabe strony. To w dużej mierze właśnie od predyspozycji zależy, w jakiej pracy sprawdzi się dana osoba i czy będzie mogła w pełni wykorzystać swój potencjał. Zdarza się jednak, że nawet po wielu latach nie jesteśmy świadomi swoich predyspozycji. Aby je poznać, można umówić się na spotkanie z doradcą zawodowym lub rozwiązać specjalny test predyspozycji zawodowych np. na stronie https://www.kierunekrozwoju.pl/o-testach-predyspozycji-zawodowych.
Jak się przekwalifikować? Wybierz branżę, w której chcesz spróbować sił i zacznij się dokształcać
Posiadane umiejętności i predyspozycje zawodowe mogą pomóc w wyborze nowej branży. Warto jednak brać pod uwagę także takie czynniki, jak stabilność zatrudnienia, perspektywy czy własne zainteresowania.
Po dokonaniu decyzji należy przejść do realizacji planu. Jeśli praca w nowej branży wymaga dodatkowych umiejętności lub wiedzy, konieczne może być np. zapisanie się na kurs, szkolenie lub studia podyplomowe. Dobrze też jak najszybciej poszukać zatrudnienia w nowej branży – na początek na najniższym stanowisku.
Warto mieć świadomość, że proces przebranżowienia się wymaga na pewno dużo samodyscypliny, a niekiedy także i poduszki finansowej. Nowa praca może początkowo wiązać się z niższymi zarobkami. Mimo to w wielu przypadkach przebranżowienie się jest najlepszą możliwą decyzją i daje nadzieję na pracę, która przynosi zadowolenie.