Recykling plastiku w Polsce – sprawdź, czy to wiedziałeś!

Plastik jest jednym z najpopularniejszych i najbardziej użytecznych materiałów naszych czasów: obecnie zużywamy około 20 razy więcej plastiku niż 50 lat temu. Jego popularność i szerokie zastosowanie sprawiają, że odpowiedzialne i prawidłowe obchodzenie się z nim, gdy stanie się odpadem, jest tak ważne.

Możemy zoptymalizować żywotność tworzyw sztucznych poprzez ponowne wykorzystanie i recykling przedmiotów tak wiele razy, jak to możliwe, a skup plastiku nam w tym pomaga. 

Czy wiedziałeś?

99% wszystkich władz lokalnych oferuje obecnie punkty zbiórki plastikowych butelek poprzez zbiórkę odpadów w gospodarstwie domowym lub w centrach recyklingu.

A co z innymi tworzywami sztucznymi?

Opakowania z mieszanych tworzyw sztucznych (tace, pojemniki, doniczki, folie itp.) można również poddać recyklingowi mechanicznemu, co jest opłacalne zarówno pod względem ekonomicznym, jak i środowiskowym. W ostatnich latach rozwinęła się infrastruktura służąca do gromadzenia, sortowania i ponownego przetwarzania tych cennych zasobów.

Obecnie 79% samorządów zbiera inne sztywne opakowania plastikowe, takie jak doniczki, miski i tace, w domowych zbiórkach recyklingowych.

Plastik – jak jest poddawany recyklingowi?

Jest to proces dwuetapowy:

-Sortowanie odbywa się głównie automatycznie z ręcznym sortowaniem, aby upewnić się, że wszystkie zanieczyszczenia zostały usunięte
-Po posortowaniu i oczyszczeniu tworzywo sztuczne można rozdrobnić na płatki lub przetworzyć w formie stopionej w celu uzyskania granulek, zanim zostanie ostatecznie uformowane w nowe produkty.

Wpływ na środowisko

Plastik jest popularnym i bardzo wszechstronnym materiałem, którego używamy w dużej mierze. Optymalizując żywotność tworzyw sztucznych poprzez jak największe ponowne wykorzystanie i recykling przedmiotów, na przykład poprzez recykling zużytych plastikowych butelek na nowe, możemy w ten sposób zmniejszyć naszą potrzebę tworzenia nowego plastiku.

Oznacza to, że możemy:

-oszczędzać nieodnawialne paliwa kopalne (ropa)-
-zmniejszyć zużycie energii wykorzystywanej do produkcji nowego tworzywa sztucznego
-zmniejszyć ilość odpadów stałych trafiających na składowiska
-zmniejszyć emisję gazów takich jak dwutlenek węgla do atmosfery.

W użyciu jest wiele różnych rodzajów plastiku, z których niektóre możemy poddać recyklingowi a inne rodzaje – w tym używane do produkcji elastycznych torebek – które będą wymagały nowej technologii, zanim będziemy mogli skutecznie je poddać recyklingowi. Oznacza to, że część plastiku nadal trafia na wysypisko, część jest spalana, a część wysyłana za granicę w celu recyklingu.

Obecnie w Polsce dokonuje się dużych inwestycji, aby pomóc naszemu krajowemu sektorowi recyklingu tworzyw sztucznych radzić sobie z różnorodnością stosowanych tworzyw sztucznych i już niedługo będziemy mogli wprowadzić bardziej wydajny system recyklingu dla wszystkich rodzajów opakowań z tworzyw sztucznych.

W międzyczasie wszyscy możemy zrobić co w naszej mocy, aby teraz poprawić sytuację. Recykling plastikowych butelek to prosty sposób na pomoc. Zazwyczaj są one wykonane z dwóch łatwo nadających się do recyklingu tworzyw sztucznych – PET i HDPE – i większość z nas może je poddać recyklingowi za pośrednictwem naszych domowych zbiórek odpadów lub lokalnych centrów recyklingu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *