Śląski rynek pracy w 2023 roku – na jakie wyzwania trzeba się przygotować?

Ekonomiści jednoznacznie wskazują, że polska gospodarka już jest w recesji, a dalsze miesiące 2023 roku mogą stać się coraz trudniejsze. Sytuacja ekonomiczna odbija się też na rynku pracy, który zaczyna wykazywać coraz wyraźniejsze przejawy spowolnienia. Dotyczy to też Śląska, gdzie bezrobocie jest bardzo niskie. Jak będzie wyglądał śląski rynek pracy w 2023 roku? Jakie wyzwania przed nim stoją?

Bezrobocie w Śląsku w 2023 roku – czy jest się czego obawiać?

Z informacji zebranych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że stopa bezrobocia w województwie śląskim pod koniec stycznia 2023 roku wyniosła 3,6 proc. To świetny wynik – okazuje się, że Śląsk ma najniższy procent bezrobotnych zaraz za Wielkopolską. W skali całego regionu jest to ok. 68 tys. osób, z czego ok. 30 tys. jest długotrwale bezrobotnych, co oznacza, że nie mogą one znaleźć pracy od co najmniej 12 miesięcy.

Niestety dystrybucja osób bez zatrudnienia w województwie nie jest równomierna, a praca w Rybniku, Katowicach czy Sosnowcu jest dużo bardziej dostępna niż w przypadku mniejszych wsi z dala od konurbacji śląskiej. Podobnie jak w innych województwach, na znalezienie pracy mogą liczyć głównie mieszkańcy wielkich miast oraz ich okolic. To właśnie tam znajdują się najlepiej płatne stanowiska, które stymulują lokalną gospodarkę. A zatem niski wskaźnik bezrobocia na Śląsku da się wytłumaczyć wysokim wskaźnikiem urbanizacji regionu.

Co istotne, z danych zebranych przez Śląskie Obserwatorium Rynku Pracy wynika, że bezrobocie na Śląsku wciąż spada, pomimo niekorzystnej sytuacji polskiej gospodarki. Ekonomiści zauważają, że obecny kryzys gospodarczy ma zupełnie inny charakter, niż recesje w latach dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych. Tym razem bezrobocie jest bardzo niskie, ale wzrost płac nie przewyższa inflacji, przez co realne pensje tracą na wartości, a pracownicy mogą za nie kupić coraz mniej produktów.

Śląski rynek pracy – czego się spodziewać w 2023 roku?

W 2023 roku prawdopodobnie wciąż będziemy mieli do czynienia z rynkiem pracownika, choć wpływ tego zjawiska będzie znaczący jedynie w wybranych branżach z dużymi deficytami siły roboczej. Dotyczy to głównie specjalistycznych zawodów związanych z sektorem IT i bankowością, ale też branży budowlanej oraz transportowej, gdzie brak rąk do pracy wciąż jest odczuwalny.

Czy niedobory przełożą się na znaczący wzrost pensji? Raczej nie. Oczywiście większość firm wprowadza podwyżki inflacyjne, czy to z własnej woli, czy też z powodu wzrostu wysokości płacy minimalnej, ale ich wysokość jest duża niższa od aktualnego wskaźnika inflacji. W 2022 roku po raz pierwszy od wczesnych lat 90 polska gospodarka zanotowała realny spadek płac, a prognozy na najbliższy rok są równie pesymistyczne. Polskie społeczeństwo biednieje, a na zmianach najbardziej tracą najgorzej zarabiający Polacy.

Śląscy pracownicy mogą oczekiwać niewielkiego lub umiarkowanego wzrostu pensji nominalnej. Co zrobić, by aż tak nie odczuć inflacji? Jeśli jest taka możliwość, to warto rozważyć negocjowanie podwyżek inflacyjnych z szefem, a nawet zmianę miejsca pracy. Niestety wiele firm na Śląsku będzie ostrożnie zarządzać budżetem na pensje, przez co możemy spodziewać się raczej niewielkich zmian. Starzy pracownicy są rzadko doceniani przez polskich pracodawców, a jedyną szansą na wyższą pensję jest zmiana miejsca zatrudnienia.

Praca w Śląsku – jak ją znaleźć?

Najprostszym sposobem na znalezienie pracy na Śląsku jest przeszukanie specjalistycznych serwisów z ogłoszeniami pracodawców. A co, jeśli nie możemy tam nic znaleźć. W takiej sytuacji warto zajrzeć na strony mediów lokalnych takich jak Wiadomości Rybnik. Lokalni pracodawcy chętnie zamieszczają tam ogłoszenia – ich liczba może wydać się zaskakująca.

Nie zaszkodzi odwiedzić lokalnych grup na Facebooku – ogłaszają się tam głównie pracodawcy, ale jeśli aktywnie szukamy zatrudnienia, to też możemy wstawić post reklamujący naszą kandydaturę. Jeśli problemy ze znalezieniem pracy się przedłużają, to warto dać szansę lokalnemu urzędowi pracy. Zazwyczaj zamieszczane tam oferty są przeciętne, ale czasami można trafić na prawdziwą perełkę!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *