Stawiamy garaż na parkingu firmowym – jakie zezwolenie będzie potrzebne?

Aby zbudować garaż, najczęściej nie trzeba mieć żadnych specjalnych pozwoleń. Przepisy budowlane umożliwiają bowiem wykonanie takich obiektów wyłącznie po zgłoszeniu, bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę. Jeśli jednak garaż ma powstać na parkingu należącym do firmy, trzeba mieć oczywiście pozwolenie właściciela. Samowola budowlana nigdy nie jest dobrym pomysłem i najczęściej wiąże się z wieloma stratami czy sankcjami dla osoby, która realizuje obiekt niezgodnie z przepisami czy bez siadania wszelkich dokumentów.

Budowa garażu na parkingu firmowym często podyktowana jest wyższą koniecznością. Wiele firm ma obecnie sporą flotę samochodów służbowych, które są wykorzystywane w codziennej pracy przedsiębiorstwa. Auta te powinny mieć miejsce, gdzie można je zaparkować w sytuacji, gdy przez dłuższy czas nie są użytkowane. Jest oczywiste, że garaż będzie o wiele lepszym i bardziej trwałym rozwiązaniem niż zwykły parking, dlatego też warto rozważyć jego budowę. Samochody garażowane są w lepszym stanie, mniej się niszczą, nie są też narażone na działanie negatywnych czynników atmosferycznych. Garaż z pewnością przyda się w tych branżach, które są mocno sezonowe i praca w jednych miesiącach jest mocno intensywna, podczas gdy w innych miesiącach nie ma konieczności częstych wyjazdów, a co za tym idzie – samochody stoją w firmie.

Dobry plan to podstawa

Jeśli chcemy wybudować garaż na terenie firmowym, warto wszystko dokładnie przemyśleć. Ważne jest, czy teren firmy jest jej własnością, czy jest on jedynie wynajmowany od kogoś innego. W tym pierwszym przypadku sprawa jest o wiele łatwiejsza, gdyż to właściciel posesji decyduje, co się na niej znajduje. Jeśli natomiast teren jest wynajęty, właściciel terenu powinien wiedzieć o wszelkich planach inwestycyjnych wynajmującego. Nie warto też wykładać sporych środków na budowę garażu wtedy, gdy planujemy w najbliższym czasie przeprowadzkę firmy. Wtedy nie ma sensu ponosić żadnych kosztów, gdyż przy zmianie siedziby nie będzie przecież możliwości zabrania garażu ze sobą.

Wyjazdy na porządku dziennym

Samochody służbowe, które należą do firmy czasem też nie potrzebują garażu, gdyż są praktycznie przez cały czas w użytkowaniu przez pracowników firmy. Wiele firm funkcjonuje na co dzień w dosyć podobny sposób – ich pracownicy sporo podróżują, aby znajdować nowych klientów czy kontrahentów. Popularne są więc noclegi nad morzem, w górach, w innych większych czy mniejszych miejscowościach, a co za tym idzie – auta stoją na zupełnie innych parkingach z dala od siedziby firmy. Przed wykonaniem garażu warto wiec najpierw dobrze się zastanowić, czy na pewno jest on bardzo potrzebny, czy też nie będzie on przez dłuższy czas stał pusty i nieużytkowany. Taka inwestycja nie ma większego sensu, gdyż środki zostaną wyłożone, zamrożone, a nie będą przynosiły zupełnie żadnych korzyści.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *