Studnia, szambo, pokrywa do szamba i studni — niezależna infrastruktura na działce

pokrywa do szambaTam, gdzie nie mamy dostępu do kanalizacji, lub też, jeśli chcemy zachować niezależność i być całkiem off-grid, szambo i studnia to podstawa naszej infrastruktury kanalizacyjnej. Wbrew pozorom poza samym pojemnikiem, który jest oczywiście sercem naszej przydomowej instalacji kanalizacyjne, niezwykle ważne jest to, jak je zamkniemy. Pokrywa do szamba to element, nad którym warto się choć trochę pochylić.

Dlaczego warto mieć studnię i szambo na własnej działce?

Brak kanalizacji, czy też niektórych mediów na naszej działce wcale nie oznacza powodów do zmartwień. Owszem — podłączenie domu do kanalizacji, stały dostęp do wody ciepłej i zimnej to wygoda, do której przyzwyczajony jest niejeden mieszczuch. Dziś nawet część wsi ma podciągniętą kanalizację. Jeśli jednak nie mamy do niej dostępu lub chcemy pozostać niezależni od dostaw i centralnej obsługi, a co za tym idzie — opłat za tego typu usługi, własne szambo i studnia to podstawa.

Własna woda — czy to dobry pomysł?

Własna woda ze studni najczęściej jest lepsza niż ta doprowadzona z większych ujęć. Nie chodzi o samą wodę, a bardziej o to, że musi zostać odpowiednio przystosowana, zanim do nas dotrze. Dodatek różnych substancji chemicznych takich jak chlor czy fluor pomaga zwalczyć ewentualne ogniska zakażeń bakteryjnych. Nie zostaje jednak bez wpływu na nasze zdrowie. Dodatkowo idzie ona do nas kilometrami przez rurociągi, które — nie oszukujmy się — nie zawsze są tak zadbane, jak chcielibyśmy. Stare rury powodują dodatkowe zanieczyszczenie wody. Dlatego właśnie część osób, które mają możliwość podciągnięcia bieżącej wody na działce decyduje się na studnie. Niektórzy nie rezygnują z wygody i inwestują we własną studnię jako dodatkowe źródło wody.

Studnia głębinowa czy kręgowa?

Najprostsza studia to kilka kręgów wkopanych w ziemię. Jednak odchodzi się od tego typu studni ze względu na coraz bardziej pogarszającą się jakość wody z takich ujęć. Raczej wykorzystuje się ją do podlewania ogrodu albo też specjalnie uzdatnia. Najlepszym rozwiązaniem, jeśli chcemy mieć własną, czystą wodę w kranie jest wywiercenie studni głębinowej.

Szambo — o czym pamiętać?

Zarówno szambo, jak i pokrywa do szamba muszą być wykonane z wytrzymałych materiałów i zaprojektowane tak, by wygodnie było z nich korzystać. Odbiór ścieków odbywa się, jak wiesz, za pomocą cystern z pompą, które muszą do szamba wprowadzić przewód odpompowujący. Przy wyborze pokrywy do szamba pamiętaj o tym, by można było bez większego wysiłku ją otworzyć.

Pokrywa do szamba i studni — dlaczego jest taka ważna?

Pokrywa studzienki, czy też studni, podobnie jak i pokrywa do szamba to bardzo ważny element, który warto przemyśleć już na etapie projektowania całej instalacji. Przede wszystkim zabezpiecza właz, ale także odpowiada za szczelność studzienki. Jest to niezmiernie ważne w przypadku studni i studzienek, w których znajdują się różne urządzenia i elementy systemów wodno-kanalizacyjnych, które powinny być osłonięte i chronione przed działaniem warunków atmosferycznych, by służyły nam jak najdłużej. Dobrze zaprojektowana pokrywa do szamba pozwala na łatwy odbiór ścieków, zaś pokrywa studni, zapewnia łatwy dostęp do ukrytych w niej urządzeń.

Pokrywa do szamba i studni — z jakiego materiału?

Wbrew pozorom wybór materiału, z którego powinna być wykonana pokrywa do szamba, czy też studni jest bardzo ważny. Stosuje się powszechnie wyroby z tworzyw sztucznych oraz żeliwa. Pamiętajmy jednak, że w tym wypadku najważniejsza jest trwałość i wytrzymałość, oczekiwana szczelność oraz przewidywanych obciążeń. Nie warto w tym przypadku oszczędzać — chronimy instalację, która ma nam służyć przez lata. Jeśli szambo będziemy mieć na podjeździe, warto wybrać solidniejsze rozwiązania niż tworzywo. Tego typu pokrywy warto stosować tylko w odosobnionych miejscach, gdzie nie będzie możliwości ich uszkodzenia. Najbardziej popularne są płyty pokrywowe z betonu, które produkuje się już z wykończonym otworem pod włazy żeliwne, kominki betonowe czy betonowe dekle — zarówno okrągłe, jak i kwadratowe.

 

 

1 komentarz

  1. Pamiętaj – firmy najczęściej oszczędzają na drucie, zanim kupisz sprawdź ile prętów idzie na beton

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *