Pracodawca vs kandydat – skąd dowiedziałeś się o pracy?

Pracodawcy uwielbiają zadawać pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej, takie jak „jak się o nas dowiedziałeś?” lub „Skąd dowiedziałeś się o stanowisku?”

I szukają w Twojej odpowiedzi kilku konkretnych rzeczy!

Jeśli nie jesteś przygotowany, aby wyjaśnić, w jaki sposób dowiedziałeś się o tej pracy, może to źle rozpocząć rozmowę kwalifikacyjną i prawdopodobnie będzie kosztować Cię ofertę pracy (pierwsze wrażenie jest bardzo ważne, a pracodawcy często pytają o to BARDZO wcześnie).

Dlaczego pracodawcy pytają „Skąd dowiedziałeś się o stanowisku?”

Pracodawcy zadają to pytanie z kilku powodów. Po pierwsze, szczerze chcą wiedzieć. Są ciekawi. Widzisz, pracodawcy zamieszczają oferty pracy w wielu różnych miejscach, a jeśli znajdą kandydata, który im się podoba (Ciebie), są ciekawi, jak ich znalazłeś.

Na przykład, może opublikowali swoje stanowisko na dwóch tablicach ogłoszeń, a także stworzyli film na YouTube o swoich potrzebach rekrutacyjnych, być może nawiązali współpracę z Agencja pracy Fast Service. Chcą wiedzieć, które z ich wysiłków są najskuteczniejsze, dlatego często rozpoczynają wstępną rozmowę telefoniczną, zadając pytanie typu „Skąd dowiedziałeś się o tej pracy?”

Jest jeszcze jeden powód, dla którego pytają… I tutaj możesz popełnić błąd, jeśli nie będziesz ostrożny…

Pytają Cię, skąd się o nich dowiedziałeś, ponieważ chcą zatrudnić kogoś, kto jest ukierunkowany i konkretny w poszukiwaniu pracy. Pracodawcy chcą zatrudnić kogoś, kto wie, czego chce.

Nie chcą kogoś, kto zaakceptuje każdą pracę, jaką mogą dostać. Zdecydowanie woleliby znaleźć kogoś, kto jest podekscytowany SWOJĄ konkretną pracą… ponieważ myślą, że ta osoba będzie bardziej zmotywowana, bardziej energiczna itp.

Dlatego też pracodawcy zadają pytania typu:

• „Dlaczego ubiegałeś się o tę pracę?”
• „Dlaczego chcesz tą pracę?”
• „Co wiesz o naszej firmie?”

Musisz więc upewnić się, że Twoja odpowiedź pokazuje, że masz zamiar i cel w poszukiwaniu pracy, i nie natknąłeś się na ich pracę losowo, wraz z 1000 innych ofert, o które się ubiegałeś.

Kilka przykładowych odpowiedzi

W większości przypadków można powiedzieć prawdę, kiedy wyjaśnisz, w jaki sposób dowiedziałeś się o ich pracy. Jeśli DOWOLNY z tych powodów jest prawdziwy, możesz po prostu powiedzieć prawdę podczas rozmowy, że aktywnie szukałeś pracy i znalazłeś ją na tablicy ogłoszeń, stronie z ofertami pracy i tak po raz pierwszy zobaczyłeś ich pracę. Możesz też powiedzieć, że masz w firmie kolegę lub przyjaciela, który zasugerował, abyś aplikował lub wspomniał, że firma zatrudnia.

Być może masz kolegę lub znajomego, który nie pracuje w tej chwili w firmie, ale słyszał, że zatrudniają i zasugerował, abyś aplikował. Może czytałeś artykuł, informację prasową lub inne źródło wiadomości, które informują, że firma zatrudnia. A może, przeczytałeś artykuł lub inne źródło wiadomości, które zainteresowało Cię ogólnie firmą, więc postanowiłeś poszukać u nich wolnych miejsc pracy, czy też skontaktował się z Tobą rekruter, który skontaktował Cię z firmą lub poinformował Cię o firmie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *