Suche powietrze w domu – jak temu zaradzić?

Suche powietrze to coś, z czym wielu właścicieli domów musi sobie radzić, zwłaszcza gdy jest zimno. Ale nawet gdy zbliżamy się do wiosny, zadanie nawilżania naszych domów nigdy się nie kończy. Powietrze wchodzące do Twojego domu powoduje jego wysychanie. Ponieważ w Polsce pory roku zmieniają się z zimnych na ciepłe, oto kilka sugestii, jak zwalczać suche powietrze o każdej porze.

Dlaczego powietrze w Twoim domu jest suche?

Większość domów „wysycha” zimą, gdy powietrze na zewnątrz staje się zimniejsze i bardziej suche. Kiedy zimne powietrze dostaje się do domu, automatycznie powoduje wysuszenie, ponieważ początkowo nie jest w stanie utrzymać dużej ilości wilgoci. Następnie, gdy nagrzewa się w domu i miesza się z już istniejącym ciepłym powietrzem, poziom wilgoci może spaść. Zimne powietrze zawiera niewiele wilgoci, ponieważ do utrzymania wilgoci w zawiesinie pobiera energię cieplną, więc zimne powietrze wchodzące do domu zimą lub wiosną wysusza je.

Wiosenne powietrze nie jest tak zimne, więc wilgotność nie jest tak niska, jak zimowe powietrze na zewnątrz, co sprawia, że jest mniejszym problemem – ale rozwiązania są takie same.

Ogranicz ilość powietrza uciekającego lub wchodzącego do domu

Ponieważ to, jak suchy stanie się Twój dom, zależy w rzeczywistości od tego, ile powietrza z zewnątrz przedostanie się do niego, „nieszczelny dom” wysycha szybciej niż dom dobrze uszczelniony. Dlatego ważne jest, aby „zakleić kopertę” swojego domu. Pomaga to Twojemu domowi zatrzymać więcej wilgoci w środku. Aby to zrobić, poszukaj pęknięć w fundamencie, szczelin wokół okien i drzwi, a jeśli masz dołączony garaż, nie zapomnij o drzwiach serwisowych.

Te drzwi są szczególnie ważne do uszczelnienia, ponieważ mogą również pozwolić oparom z samochodu dostać się do domu. Pamiętaj, że powietrze opuszczające dom musi zostać zastąpione powietrzem infiltrującym dom przez pęknięcia i szczeliny. Uszczelnij te nieszczelności i ogranicz wypływające powietrze, a poziom wilgoci będzie łatwiejszy do utrzymania.

Kominek czy komin?

W miarę wzrostu temperatury możesz ulec pokusie, aby wyłączyć piec i użyć kominka do ogrzania domu. To dobrze, ale wiedz, że jeśli masz kominek opalany drewnem, komin może działać jako przewód spalinowy, nawet gdy nie jest używany. Domy z kominkiem na drewno mogą być bardzo suche, zwłaszcza jeśli kominek nie ma dobrze uszczelnionych szklanych drzwi.

Wielu uważa, że ciepło drewna jest cieplejsze i powoduje wysuszenie domu. W rzeczywistości jest to otwarty kominek wpuszczający ciepłe powietrze do komina, który zasadniczo staje się urządzeniem wyciągowym. Mówi, że kiedy nie używasz kominka, powietrze w pomieszczeniu – które jest ciepłe i wilgotne – ma tendencję do ciągłego wyciągania z domu, co powoduje, że w domu panuje podciśnienie, co powoduje, że do wnętrza dostaje się więcej powietrza z zewnątrz i tworzy bardziej wysuszający efekt.

W każdym z tych wypadków to nawilżacze powietrza będzie niósł największą i najbardziej skuteczną pomoc, która naprawdę będzie w stanie poradzić sobie z suchym powietrzem w domu, bez względu na porę roku, czy warunki klimatyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *