Dlaczego należy zwrócić szczególną uwagę do wyprodukowania dobrego opakowania dla swojej linii kosmetycznej?

Opakowanie to jeden z ważniejszych elementów wyrobu kosmetycznego. Nie tylko sprawia, że dobrze prezentuje się na półce (a to dla wielu konsumentów ma znaczenie), ale przede wszystkim zabezpiecza kosmetyk przez negatywnym oddziaływaniem czynników zewnętrznych.

Jakie funkcje spełnia opakowanie kosmetyczne?

Opakowanie kosmetyczne spełnia wiele funkcji, dlatego też bardzo ważne jest to, by było dobrze dopasowane pod wieloma względami do produktu, który będzie stanowił jego zawartość. Jakie funkcje spełnia opakowanie? Przede wszystkim:

  • ochronną – zabezpiecza produkt przed czynnikami zewnętrznymi i zanieczyszczeniami, dzięki czemu produkt jest bezpieczny i stabilny;
  • użytkową – opakowanie poza tym, że powinno dobrze zabezpieczać kosmetyk, musi być również wygodne w stosowaniu (to kolejny z czynników, który jest ważny dla konsumentów podejmujących decyzję o zakupie kosmetyku);
  • informacyjną – na opakowaniu znajdują się informacje dotyczące składu czy stosowania produktu;
  • magazynową/ transportową – opakowanie zabezpiecza kosmetyk w czasie transportu i magazynowania, dlatego bardzo ważne jest, by było solidne i odporne na uszkodzenia;
  • marketingową/reklamową – odpowiednio przemyślane i dobrze zaprojektowanie opakowanie kosmetyku może być również traktowane jako pewna forma reklamy. Jeżeli jest atrakcyjne wizualnie, niebanalne konsumenci będą nim zainteresowani i być może to doprowadzi ich do dokonania zakupu.

Obecnie coraz więcej opakowań pełni też funkcję prośrodowiskową. Co to oznacza? Coraz częściej opakowania kosmetyczne producent wykonuje z materiałów pochodzących z recyklingu czy takich, które można wykorzystywać wielokrotnie.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Opakowania poza tym, że powinny być praktyczne i wygodne w zastosowaniu muszą również spełniać wszystkie istotne normy dotyczące bezpieczeństwa. Co to oznacza? W przypadku opakowań wykonanych z tworzyw sztucznych, czy ze szkła ich skład powinien być stabilny, nie może emitować szkodliwych i niebezpiecznych dla zdrowia substancji. W przepisach prawa znajdują się regulacje dotyczące czystości składu opakowań i możliwych śladowych ilości zanieczyszczeń – producenci opakowań bezwzględnie muszą się do nich dostosować. Co ważne nowe produkty powinny być poddawane badaniom w warunkach laboratoryjnych – producent ponosi odpowiedzialność za bezpieczeństwo użytkowania wyprodukowanych przez siebie opakowań. Wszelkie niedostosowanie do wymogów bezpieczeństwa związane jest z surowymi karami dla wytwórców opakowań kosmetycznych.

Jaki stół warsztatowy wybrać?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *