Po produkty kredytowe czy pożyczkowe sięgają nie tylko prywatni kredytobiorcy, ale również przedsiębiorstwa na różnych etapach rozwoju. Zarówno nowe firmy, jak i przedsiębiorstwa z długim stażem często potrzebują dodatkowego finansowania na rozwój działalności, poszerzanie rynków zbytu, ważne inwestycje, a nawet na codzienne funkcjonowanie firmy.
Każda firma, która potrzebuje kredytu, musi złożyć w banku wniosek kredytowy. Formalności bywają rożne, często są uzależnione od praktyki każdego z banków. W przypadku przedsiębiorców bank sprawdza między innymi, czy firma w minionym roku nie notowała strat, czy ma opłacone składki na ZUS oraz zaliczki na podatek dochodowy oraz czy nie zalega z żadnymi płatnościami. Jeśli w tej kwestii znajdą się jakieś nieprawidłowości, najczęściej firma musi zapomnieć o dodatkowym kredytowaniu. Regularne płatności i porządek we wszystkich dokumentach, w tym tych finansowych, są więc niezwykle ważne, jeśli w przyszłości planujemy branie większych kredytów na firmę.
Spółka z wnioskiem kredytowym
Trzeba pamiętać, że na rynku przedsiębiorców działają firmy o różnym statucie i w różnych formach działalności. Choć spółki z o.o. kojarzą się najczęściej z większymi firmami, także i one często sięgają po pożyczki czy kredyty. Aby taka spółka mogła złożyć wniosek o kredyt, konieczna jest zgoda jej rady nadzorczej. Obowiązek ten dotyczy jednak tylko kwot, które przekraczają połowę kapitału zakładowego, czyli kredytów bardzo dużych. Jeśli suma wnioskowana jest niższa, wystarczy zgoda prezesa zarządu. Podczas analizowania zdolności kredytowej bank sprawdza nie tylko sytuację finansową całej spółki, ale również kondycję finansową i zdolność kredytową wszystkich jej udziałowców. Jeśli któryś z nich jest mocno zadłużony, firma raczej nie otrzyma finansowania na większą kwotę.
Warto porównywać oferty
Zanim firma sięgnie po jakikolwiek produkt kredytowy, warto najpierw zrobić dobrą analizę tego, co jest aktualnie na topie na rynku kredytów i pożyczek. Dobrym pomysłem może być również kalkulator zdolności kredytowej, dzięki któremu możemy ocenić, na jaką kwotę pożyczki czy kredytu w ogóle możemy liczyć. Przed złożeniem wniosku kredytowego warto bardzo dokładnie rozważyć swoje możliwości finansowe, ocenić perspektywy rozwoju firmy w bliższej i dalszej przyszłości oraz mieć pewność, że bez problemu i regularnie będziemy spłacać kredyt. Jeśli już na etapie wnioskowania o kredyt mamy wątpliwości i nie mamy pewności, że uda nam się go spłacić, lepiej jest zrezygnować niż podpisywać umowę kredytową, która może się okazać gwoździem do trumny firmy. Na wzięcie kredytu zawsze przyjdzie czas. Czasem zamiast dodatkowego zadłużania lepiej jest szukać oszczędności i dróg wyjścia z kryzysu finansowego.