Sprzedawca to praca marzeń? 5 zalet pracy w sprzedaży

Sprzedawca to zawód, który często kojarzy się wyłącznie z pracownikami marketów i dyskontów. W rzeczywistości ze sprzedawcami ma się kontakt o wiele częściej, a wielu z nich zajmuje ważne stanowiska w firmach i ma ogromny wpływ na ich prosperowanie. Jeśli myślisz o pracy w handlu, poznaj 5 zalet pracy w dziale sprzedaży.

1. Masz stały kontakt z ludźmi

2. Zyskujesz szerokie możliwości awansu zawodowego

3. Uczysz się technik sprzedaży przydatnych w przyszłości

4. Jako sprzedawca masz elastyczne godziny pracy

5. Zdobywasz kontakty i budujesz sieć zawodową

6. Co zrobić, by zacząć pracę w sprzedaży?

Jako sprzedawca można rozwijać się na wielu płaszczyznach, zarówno gdy pracuje się w sklepie, jak i gdy jest się zatrudnionym jako przedstawiciel handlowy w dużej korporacji. Dzięki pracy w handlu zyskuje się szerokie możliwości, których próżno szukać w wielu innych branżach. Oto 5 zalet pracy jako sprzedawca.

Masz stały kontakt z ludźmi

Nie wszyscy lubią pracę z ludźmi, jednak w handlu jest ona nieodłącznym elementem codziennych obowiązków. Stały kontakt z ludźmi cieszy ekstrawertyków oraz osoby, które chcą mieć możliwość rozwijania swoich umiejętności interpersonalnych. Praca w sprzedaży daje szansę, by poćwiczyć negocjowanie z klientami, łagodzenie konfliktów oraz zachęcanie do kupna. Dodatkowo sprzedawca ma okazję poznać wielu ludzi, którzy w przyszłości pomogą mu uzyskać awans.

Zyskujesz szerokie możliwości awansu zawodowego

Oferty pracy w sprzedaży zwykle zawierają informację o możliwości awansu zawodowego, który jest możliwy, nawet gdy posiada się średnie wykształcenie. Wystarczy, że pracownik sprzedaży sumiennie wykonuje swoje obowiązki i może pochwalić się rozbudowanymi kompetencjami miękkimi, a portal dla sprzedawców stanie przed nim otworem. Już po kilku miesiącach można spodziewać się pierwszego awansu, a po 2-3 latach – objąć stanowisko kierownika sklepu lub działu sprzedaży.

Uczysz się technik sprzedaży przydatnych w przyszłości

Jeżeli kogoś interesuje ciekawa i wymagająca praca sprzedaż to najlepszy dział, by ją znaleźć. Praca w sprzedaży wymaga wielu umiejętności interpersonalnych, lecz jednocześnie pomaga je szybko i efektywnie rozwijać. Sprzedawca każdego dnia ćwiczy techniki sprzedaży, ucząc się lepiej i szybciej odczytywać potrzeby klientów oraz dopasowywać ofertę do ich potrzeb. Dzięki temu sprzedawcy szybko zdobywają szereg kompetencji, który przydaje się w przyszłości zarówno podczas pracy w handlu, jak i w przypadku objęcia stanowiska w zupełnie innej branży. W ten sposób sprzedawca CV ma znacznie bogatsze niż wiele innych osób, gdyż może wskazać w nim liczne sukcesy zawodowe oraz pokreślić posiadane kompetencje twarde i miękkie.

Jako sprzedawca masz elastyczne godziny pracy

Portal sprzedawców to miejsce, w którym znajdzie się wiele ofert pracy w handlu, w tym oferty dla osób szukających elastycznych form zatrudnienia. Wielu sprzedawców może samodzielnie ustalać sobie godziny pracy, harmonijnie łącząc życie zawodowe i prywatne. Dodatkowo praca w sprzedaży może być wykonywana często zdalnie – zarówno online, jak i telefonując do klientów i umawiając się z nimi na spotkania w dogodnych godzinach. Sprzedawca może dzięki temu zajmować się dziećmi i realizować wiele pasji, na które miałby zbyt mało czasu, pracując w tradycyjny sposób. Elastyczne godziny pracy jako sprzedawca odpowiadają również studentom, którzy chcą pogodzić pracę z nauką i zajęciami na uczelni.

Zdobywasz kontakty i budujesz sieć zawodową

Pracując jako sprzedawca w dużej korporacji i umawiając się na spotkania z klientami, ma się okazję zdobyć wiele kontaktów, które pomogą rozbudować sieć zawodową. Nierzadko zadowoleni klienci polecają sprzedawców swoim znajomym i kontrahentom, dzięki czemu sprzedawca szybko zdobywa grono stałych, zadowolonych odbiorców swoich produktów. Zbudowanie sieci zawodowej w pracy w handlu zajmuje znacznie mniej czasu niż w innych branżach, a także przynosi o wiele szybsze i bardziej zauważalne efekty.

Co zrobić, by zacząć pracę w sprzedaży?

Aby rozpocząć pracę w handlu, przede wszystkim powinno się regularnie odwiedzać portal dla sprzedawców. Znajdujące się na nim oferty są na bieżąco aktualizowane, dzięki czemu ma się szansę znaleźć ciekawą ofertę zanim zrobią to inni. Praca w handlu jest odpowiednia dla każdego, kto umie zainteresować innych produktami lub usługami i lubi przebywać wśród ludzi. Ważna jest odporność na porażki, gdyż często wielu klientów odmawia zakupu lub rezygnuje z niego w ostatniej chwili. Takie sytuacje są trudne zwłaszcza na początku pracy w sprzedaży, dlatego powinno się być niepodatnym na stres i niepowodzenia.

W handlu może pracować każdy, kto ma średnie wykształcenie. W marketach i dyskontach na zatrudnienie mogą liczyć również osoby z wykształceniem podstawowym i zawodowym, lecz powinny wykazać się solidnością i doświadczeniem w pracy w handlu. Przydatna jest znajomość języka obcego w stopniu przynajmniej komunikatywnym. Od osób chcących pracować na kierowniczych stanowiskach w dziale sprzedaży często wymaga się również posiadania wykształcenia wyższego.

1 komentarz

  1. Z jakich portali korzystacie? Ja korzystałem z placpigal.pl w ciągu miesiąca znalazłam pracę

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *