Wybieramy dobrą firmę rekrutacyjną w Katowicach – na co trzeba zwrócić uwagę?

Korzystanie z usług firm rekrutacyjnych powoli staje się standardem – i to nie tylko wśród dużych przedsiębiorstw, ale też tych znacznie mniejszych. Pracodawcy widząc, jak trudno jest im pozyskać wartościowych pracowników, wolą skorzystać z pomocy specjalistów gwarantujących skrócenie procesu rekrutacji. Z podobną sytuacją mamy do czynienia w Katowicach, które mają najniższą stopę bezrobocia spośród wszystkich miast w Polsce, co przekłada się na jeszcze trudniejszą sytuację pracodawców. Pytanie brzmi jednak, jak wybrać dobrą firmę rekrutacyjną w Katowicach? Na co warto zwrócić uwagę? Po czym można poznać ekspertów? Najważniejsze kryteria omawiamy w naszym artykule.

Zakres usług

Przed podjęciem współpracy z konkretną firmą rekrutacyjną w Katowicach dobrze będzie przyjrzeć się jej ofercie, nie skupiając się tylko na standardowej usłudze rekrutacyjnej. Na tak trudnym rynku zatrudnienia, jakim niewątpliwie są Katowice, pracodawcy chcący pozyskać najlepszych pracowników nie mogą poprzestawać na publikacji ogłoszeń i czekaniu na zgłoszenia kandydatów.

Dobra, nowoczesna firma rekrutacyjna w Katowicach i każdym innym mieście powinna zaproponować klientowi najróżniejsze metody uzupełniania wolnych wakatów. Ciekawym przykładem będzie tutaj headhunting.

Jest to strategia polegająca na aktywnym poszukiwaniu pracowników idealnie wpisujących się w profil stworzony wspólnie z pracodawcą. Najczęściej wykorzystuje się ją wtedy, gdy celem jest zatrudnienie wysokiej klasy specjalisty lub pracownika mającego rzadkie umiejętności i kwalifikacje zawodowe. Wiadomo, że takie osoby są dosłownie rozchwytywane na rynku, stąd nie można liczyć na to, że zgłoszą się do firmy same.

Zadaniem headhuntera jest dotarcie do najwartościowszych pracowników własnymi kanałami (często z wykorzystaniem mediów społecznościowych), nawiązanie pierwszego kontaktu oraz dyskretne złożenie propozycji zatrudnienia. W ten sposób headhunter tworzy grunt pod dalsze, już skonkretyzowane rozmowy na linii pracownik-pracodawca.

Każda profesjonalna agencja rekrutacyjna w Katowicach powinna mieć w swojej ofercie usługę kompleksowego zaopiekowania się procesem uzupełniania wakatów w firmie klienta. W nomenklaturze HR mówi się tutaj o outsourcingu procesów rekrutacyjnych. Jest to bardzo komfortowe rozwiązanie z punktu widzenia pracodawców, którzy mogą przenieść wszystkie obowiązki związane z pozyskiwaniem pracowników na zewnętrznych ekspertów.

Dzięki temu oszczędza się czas, nerwy, energię, nie ma potrzeby angażowania własnej kadry w np. przyjmowanie podań, a ostatecznie okazuje się też, że koszt pozyskania pracownika był niższy w porównaniu z samodzielnym przeprowadzeniem rekrutacji.

To jest ważne

Dobra firma rekrutacyjna musi dopasować strategię pozyskiwania pracowników pod kątem indywidualnych potrzeb klienta, struktury zatrudnienia, dostępnego budżetu oraz specyfiki biznesu.

Doświadczenie w obsłudze przedsiębiorców z danej branży

Zanim podpiszemy umowę z firmą rekrutacyjną warto sprawdzić, czy w przeszłości obsługiwała ona już klientów z tej samej branży. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ każdy sektor ma własną specyfikę.

Zupełnie inaczej rekrutuje się szeregowych pracowników produkcji czy pracowników sezonowych, inaczej wysokiej klasy managerów, a jeszcze inaczej programistów. Pewne mechanizmy są oczywiście wspólne, jednak od rekrutera należy też wymagać zrozumienia biznesu klienta, co pozwoli mu wyselekcjonować rzeczywiście najlepszych kandydatów do pracy na danym stanowisku.

Warto również sprawdzić, czy firma ma doświadczenie międzynarodowe. Jeśli tak, to powinna być pierwszym wyborem przedsiębiorcy. Dlaczego? Ponieważ metody rekrutacji, które sprawdziły się na przykład w zachodniej Europie czy w Stanach Zjednoczonych z dużym prawdopodobieństwem zadziałają również u nas, a mogą się okazać zaskakujące dla innych firm rywalizujących o tych samych pracowników.

Niestandardowe rozwiązania

Wcześniej wspomnieliśmy o tym, że każda profesjonalna firma rekrutacyjna musi mieć jak najszerszy wachlarz usług. Część z nich może być dość nietypowa z perspektywy klienta, czego dobrym przykładem jest outsourcing.

Okazuje się, że korzystanie z zewnętrznych zespołów specjalistów bywa bardzo atrakcyjną alternatywą dla standardowego zatrudnienia. Dlatego dobrze jest nawiązać współpracę z agencją HR, która ma doświadczenie w budowaniu takich zespołów na rzecz swoich klientów.

Renoma firmy rekrutacyjnej

Bardzo ważnym kryterium wyboru firmy rekrutacyjnej w Katowicach są opinie na jej temat. Na pewno nie warto podejmować ryzyka, jakim będzie nawiązanie współpracy z agencją HR założoną kilka dni temu, w dodatku przez osoby mające skromne doświadczenie w tej branży. Rozsądnie będzie natomiast sprawdzić, jak dana firmę oceniają jej dotychczasowi klienci.

Pod tym względem na katowickim rynku wyróżnia się Verita HR – to firma rekrutacyjna rekomendowana przez 97% klientów biznesowych oraz 90% pracowników, którzy znaleźli dzięki niej zatrudnienie. Z ofertą agencji Verita HR można się zapoznać na stronie https://veritahr.com/katowice/.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *