Jak wybrać odpowiedni system HR dla firmy?

Poziom zatrudnienia w Twojej firmie rośnie? Chcesz mieć większe możliwości w zakresie analizy danych kadrowych? A może po prostu zależy Ci na zwiększeniu efektywności pracy działu HR? Nie ma więc wątpliwości – potrzebujesz wydajnego systemu HR.

Taki program pozwoli Ci usprawnić wiele procesów w Twojej firmie, zwiększając przy tym efektywność codziennej pracy. Tylko jak wybrać system, który sprawdzi się w Twojej organizacji? Poniżej zebraliśmy czynniki, na które warto zwrócić uwagę w pierwszej kolejności.

Obszary, które system HR będzie wspierał

Wybór każdego oprogramowania, które ma usprawnić funkcjonowanie Twojej organizacji, w tym systemu HR, musisz uzależnić przede wszystkim od swoich potrzeb. Zacznij więc od określenia celu czy celów, których realizację ma umożliwić program HR. Sformułuj swoje priorytety – ustal, jakie funkcje musi mieć wybrane przez Ciebie oprogramowanie i jakie rozwiązania HR będą wartościowym dodatkiem.

Podstawowe obszary, w których pomoże Ci oprogramowanie HR, to:

  • gromadzenie wszystkich danych związanych z HR w jednym miejscu,
  • zarządzanie czasem pracy,
  • akceptacja i zgłaszanie urlopów oraz nieobecności,
  • zarządzanie projektami,
  • elektroniczne podpisywanie umów,
  • zarządzanie sprzętem służbowym,
  • komunikacja w zespole,
  • zarządzanie procesem rekrutacji.

Oczywiście im więcej funkcji, tym lepiej. Nawet jeżeli jakieś rozwiązania aktualnie wydają Ci się niepotrzebne, nie zakładaj, że będzie tak w przyszłości. Zwróć jednak uwagę także na jakość ich wykonania i stopień zaawansowania.

Jakość zabezpieczeń systemu HR

Działy HR generują ogromne ilości wrażliwych danych. Dotyczą one personaliów kandydatów i pracowników, ale także szczegółów dotyczących ich obowiązków, umów czy wynagrodzeń. Ich ewentualny wyciek może więc prowadzić do osłabienia wizerunku, a nawet strat kadrowych czy finansowych danej firmy.

Upewnij się więc, że wybrany przez Ciebie system posiada odpowiednie zabezpieczenia. Bardzo ważna jest również możliwość zarządzania dostępami. Dzięki takiej funkcji tylko wybrane osoby mogą przeglądać wrażliwe dane.

Możliwość integracji systemu HR z popularnymi aplikacjami

System HR nie będzie jedynym programem, z którego będziesz korzystać w swojej firmie. Aby mógł on rzeczywiście uprościć przeróżne procesy, powinien być zintegrowany z innymi rozwiązaniami. Dzięki temu zaoszczędzisz sporo czasu i zyskasz możliwość realizacji wielu zadań z poziomu jednego narzędzia. Umożliwia to także szybki przepływ informacji – tak cenny we współczesnym świecie biznesu.

Mowa tu o integracjach przede wszystkim z takimi programami, jak komunikatory (Slack, Teams), poczta elektroniczna, kalendarze czy arkusze Google. Zwróć też uwagę na to, czy istnieje możliwość wykonania dodatkowych integracji poza tymi, które oprogramowanie aktualnie oferuje – w zgodzie z potrzebami Twojej organizacji.

Wygoda i prostota obsługi systemu HR

Rolą systemów HR jest optymalizacja i uproszczenie procesów związanych z kadrami w Twojej firmie. Aby było to możliwe, ich obsługa musi być maksymalnie prosta.

Zanim zdecydujesz się na konkretne rozwiązanie, zapoznaj się z jego interfejsem. Upewnij się, że żaden pracownik nie będzie miał problemów z jego obsługą. System HR, który przyczyni się do realnych zmian w Twojej firmie, powinien być intuicyjny.

To jednak jasne, że nawet gdy wybierzesz najlepsze rozwiązanie, mogą pojawić się jakieś wątpliwości co do jego obsługi – upewnij się, że w takich sytuacjach support danego oprogramowania Cię nie zawiedzie.

Ciągły rozwój

Branża HR rozwija się bardzo dynamicznie. Cały czas pojawiają się nowe trendy i możliwości technologiczne, a potrzeby pracowników i kandydatów rosną. Wybierz więc system, który implementuje nowe rozwiązania, rozwija dotychczasowe funkcje i nie jest obojętny na wyzwania rynku.

Bieżące aktualizacje i rozwój oprogramowania to podstawa. Upewnij się, że wybrany program HR uwzględnia także zmieniające się regulacje prawne – w kraju czy krajach, w których prowadzisz działania z zakresu HR.

Postaw na sprawdzone rozwiązanie HR

Obszar HR jest kluczowym elementem każdej nowoczesnej firmy, a rynek nie pozostaje na to obojętny. W praktyce oznacza to, że możesz wybierać pośród wielu oprogramowań ułatwiających zarządzanie firmą i obszarem HR.

Jednym z najciekawszych tego typu rozwiązań jest system HR Panorama. To intuicyjne rozwiązanie, które wspiera i automatyzuje szereg procesów HR – od momentu rekrutacji, przez onboarding i pracę, aż po zakończenie współpracy z danym pracownikiem.

Funkcje systemu to efekt 15 lat doświadczeń w branży i bacznej obserwacji aktualnych trendów oraz potrzeb rynku pracy. Wszystko po to, aby Twój biznes zyskał więcej czasu na rozwój, a zadowolenie pracowników wzrosło.

To jednak jasne, że decyzję co do wyboru kluczowego oprogramowania dla Twojej firmy trudno podjąć na podstawie opinii czy artykułów w Internecie. Właśnie dlatego system HR Panorama umożliwia Ci przetestowanie swojego rozwiązania bezpłatnie i bez żadnych zobowiązań. Masz na to 14 dni i dzięki temu możesz dokonać wyboru na podstawie własnych doświadczeń.

Życzymy przemyślanych i udanych wyborów!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *