Wycena spółek na rynku – od czego zależy i kto ją wykonuje?

Wycena spółek jest niezbędna w wielu sytuacjach. Wbrew pozorom robi się ją nie tylko w sytuacji, gdy właściciel spółki chce ją sprzedać i znaleźć dla niej dobrego kupującego. Takie działania są też potrzebne wtedy, gdy właściciel firmy szuka nowych wspólników czy inwestorów, a także przed wejściem firmy na giełdę. Zanim wycena zostanie wykonana, warto poszukać dobrych i sprawdzonych analityków, którzy są w stanie przeprowadzić rzetelną i miarodajną wycenę spółki.

Wycena spółki to przede wszystkim ocena jej posiadanego kapitału, a także przyszłych zarobków z wzięciem pod uwagę zmieniających się tendencji na rynku. Metod i narzędzi do wyceny wartości spółki jest sporo. Wybór konkretnej metody zależy przede wszystkim od tego, w jakiej branży spółka działa, jak długo jest obecna na rynku, z jakimi problemami się boryka. Analitycy biznesowi często prowadzą wycenę różnymi sposobami, a następnie na podstawie wyników decydują, która wycena jest jak najbardziej miarodajna i daje rzeczywiste wyniki.

Lepiej nie robić tego samodzielnie

Właściciele spółek często samodzielnie ustalają cenę swojej firmy, nie biorąc pod uwagę wielu czynników. Co więcej, nie zawsze jest to słuszne ze względu na bardzo osobiste podejście właściciela do jego działalności. Realna wycena spółki często jest dużo niższa niż szacuje to właściciel. Nie ma więc on większych szans, aby sprzedać spółkę za takie pieniądze, jakie go interesują. Inwestorzy również biorą pod uwagę, jak została zrobiona wycena, kto zajmował się analizą firmowych finansów i prognoz na przyszłość. Jeśli chcemy samodzielnie wyceniać wartość naszej spółki, musimy liczyć się z tym, że wyniki tej pracy mogą być niemiarodajne i nie przyciągną osób zainteresowanych kupnem spółki czy inwestowaniem w jej rozwój. O wiele lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług doświadczonych analityków, którzy mają odpowiednią wiedzę i doskonale znają się na wszystkich kwestiach biznesowych.

Profesjonalne usługi dla biznesu

Na rynku działa sporo firm, które zajmują się specjalistycznym doradztwem biznesowym, w tym także wyceną różnego rodzaju spółek. Pozyskiwanie kapitału dla firm oraz realna ocena wartości firmy to zadanie, które warto powierzyć naprawdę sprawdzonym profesjonalistom. Szukajmy więc takiej firmy, która ma wieloletnie doświadczenie, cieszy się pozytywnymi opiniami dotychczasowych klientów, jest znana w świecie biznesu, a także zauważana przez niezależnych obserwatorów czy instytucje zajmujące się wyróżnianiem tego rodzaju działalności. Usługi doświadczonych doradców są płatne i często dosyć drogie. Jeśli jednak chcemy mieć pewność, że mamy do czynienia z fachowcami, lepiej nie próbować negocjować ceny ani szukać najtańszych firm w tej branży na rynku. Im większą mamy firmę, tym więcej uwagi trzeba poświęcić na to, by znaleźć naprawdę dobrych doradców biznesowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *