Co wziąć pod uwagę wybierając schody do domu?

Zastanawiasz się nad wyborem schodów do swojego nowego domu? A może masz mieszkanie dwupoziomowe i szukasz praktycznych schodów pasujących do niewielkiej przestrzeni? W tym artykule podpowiemy, na co warto zwrócić uwagę. 

Schody wewnętrzne to ważny element ciągów komunikacyjnych w domu lub mieszkaniu. Spełniają funkcję nie tylko praktyczną, ale także odgrywają ważną rolę w aranżacji i wizualnym odbiorze wnętrza. Jakie schody wybrać?

Schody drewniane, ale jakie?

Najczęściej wybieranym materiałem, z którego wykonywane są schody wewnętrzne jest drewno. Nie ma się co dziwić, ponieważ drewno świetnie pasuje prezentuje się praktycznie w każdym wnętrzu. Doskonale zgrywa się ze szkłem, cegłą, betonem, a także zielenią – czyli nowoczesnymi elementami aranżacji mieszkania. Poza tym drewno daje uczucie ciepła i sprawdza się w mieszkaniach, gdzie są małe dzieci. Jeśli wybierzemy odpowiedni gatunek drewna to schody mogą nam służyć przez długi czas bez uszczerbku w odbiorze wizualnym.

Jednak warto pamiętać, że schody drewniane schodom drewnianym nierówne. Jakie mamy opcje do wyboru? Drewno daje dużo możliwości. Najbardziej popularnym obecnie rodzajem schodów są schody samonośne. Dają one duże możliwości aranżacyjne, ponieważ nie muszą być zlokalizowane przy ścianie. Ich elementem nośnym jest drewniana lub stalowa konstrukcja, można je więc umiejscowić także w centralnej części domu. Nowoczesną opcją schodów drewnianych samonośnych są schody dywanowe. Charakteryzują się brakiem konstrukcji nośnej, a każdy stopień wspiera się o kolejny. Stopnie i podstopnie tworzą jednolitą całość i wyglądają jak dywan rozłożony na schodach. Tego typu schody doskonale zaprezentują się w nowoczesnym wnętrzu. Ale nie polecamy ich w domach, gdzie są małe dzieci lub osoby w podeszłym wieku, ponieważ tego typu schody nie zaliczą się do tych najbardziej bezpiecznych.

Jakie schody do Twojego domu lub mieszkania?

To ważne pytanie, na które odpowiedź może być bardzo złożona. Po pierwsze warto wziąć pod uwagę projekt domu lub mieszkania i zastanowić się, jakie schody będą najbardziej pasować do wnętrza. Na przykład w mieszkaniu z antresolą doskonale sprawdzą się schody kręcone, zabiegowe, ponieważ zajmują niewiele miejsca i są bardzo efektowne. Z kolei w dużym domu możemy pozwolić sobie na piękne schody policzkowe z lamelami, które wprowadzą ciepły klimat do wnętrza.

Warto także zastanowić się nad praktycznym zastosowaniem schodów. Czy schody ażurowe będą bezpieczne dla małych dzieci? Czy w przypadku starszych osób nie lepiej byłoby wybrać schody ze spocznikiem zamiast schodów zabiegowych? Jeżeli schody są często użytkowane, to czy kręcone nie będą utrudniać swobodnej komunikacji? Takie pytania warto sobie zadawać, aby schody spełniały swoją rolę i mogły nam służyć przez wiele lat.

Schody drewniane to dobry wybór. Warto przemyśleć jaki rodzaj drewna zastosować, jaki rodzaj konstrukcji wybrać oraz jak dane schody będą się prezentować w naszym domu.

Zakład Produkcyjny DREWDOM – schody drewniane mazowieckie
Deszkowice I nr 164
22-448 Sułów
kom: 604 90 30 47

Polecamy:
Serwis iPhone – na jakie usługi możesz liczyć?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *