Zakupy online – czego warto ostrzegać się kupując w sieci

online-shopping-940x627

Obecnie handel przeniósł się do Internetu. Konsumenci chętnie wybierają taką formę zakupów, ponieważ jest ona bardzo wygodna i nie wymaga wychodzenia z domu. Wystarczy mieć dostęp do Internetu. Jednak należy pamiętać, że w sieci można napotkać się na oszustwa, np. sprzedanie nieistniejącego towaru. Wiele oszuści się uaktywnia w okresie noworocznym i przedświątecznym, gdy zwykłe szukamy prezentów. Jak uchronić się przed oszustwem i nie stać ofiarą nieuczciwych sprzedawców?

Jak rozpoznać oszusta w sieci

Szukając wyjątkowych towarów, przeglądamy liczne promocji i aukcji w sklepach internetowych. Jednak oszuści często wykorzystują chęć zaoszczędzenia. Więc należy uważać na formę płatności i sklep. Sprawcy zwykle wykorzystują  roztargnienie i pośpiech. Oprócz tego oszuści cechują się zbytnią ufnością w uczciwość klienta. Sprawdzaj czy sprzedawca podaje swój numer telefonu, pod który możemy zadzwonić w przypadku jakichkolwiek pytań. Kupując w Internecie, należy kierować się szczególną ostrożnością i ograniczonym zaufaniem. Zalecamy korzystać tylko ze sprawdzonych portali. Podczas płacenia kartą kredytową zwracaj szczególną uwagę na bezpieczność połączenia internetowego.

Zasady kupowania w sieci

Dokonując zakupów w sieci, musimy być bardzo ostrożni. Kupując w Internecie, należy stosować się do poniższych zasad:

– zachowaj korespondencje;

– sprawdzaj opinie i komentarze o sprzedawcy;

– korzystaj ze sprawdzonych sklepów internetowych;

– unikaj „super okazji”. Zbyt tani towar może okazać się przynętą dla klienta;

– kupując telefon, zapytaj o ładowarkę, ponieważ komórki kradzione są zwykłe bez ładowarki lub dokumentacji;

– podczas kupowania sprzętu, zapytaj o dołączenie oryginalnego oprogramowania oraz instrukcji obsługi;

– w przypadku wątpliwości nawiąż kontakt ze sprzedawcą;

– uzgadniaj sposób płatności;

– nie korzystaj z podejrzliwych linków wysłanych przez sprzedawcę drogą elektroniczną. Nie podawaj hasła po kliknięciu w otrzymany link;

– wybieraj tylko bezpieczne opcje płacenia. Najbezpieczniejszym sposobem płacenia jest opłata przez kuriera lub opłata przy odbiorze towaru.

Jeśli jednak przy stosowaniu wskazanych zasad zostaniemy ofiarą oszustwa internetowego, należy natychmiast zgłosić sprawę na policję, przedstawiając korespondencję lub inne dokumenty, dotyczące zakupu. Będą one stanowić dowód przestępstwa i pozwoli policji szybko ująć oszusta.

Jak uniknąć oszustwa finansowego

W Internecie możemy również spotkać inną formę oszustwa – oszustwo finansowe. Pożyczka online jest najpopularniejszym przestępstwem w tym obszarze. Podając swoje dane podczas kupowania w sieci, mogą one zostać wykorzystane przy zawarciu pożyczki przez inną osobę. Jeśli stracisz dowód osobisty, należy go również zastrzec. Pożyteczne informacje oraz praktyczne porady dotyczące uniknięcia oszustwa finansowego można znaleźć na stronie internetowej marketpozyczka.pl. Jeśli ubiegasz się o pożyczkę po raz pierwszy, za pomocą portalu wybierzesz tylko sprawdzone firmy pożyczkowe. Dzięki temu każdy wnioskodawca będzie miał pewność, że pożyczka, którą wybrał jest bezpieczną. Jako pożyczkobiorcy również możemy sobie pomóc, dokładnie czytając umowy pożyczki oraz inne dokumenty dotyczące kredytu.

Polecamy:
Czym są usługi merchandisingowe?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *