Zanieczyszczeni kominka – jak poradzić sobie z brudem i uniknąć niebezpieczeństwa?

Kiedy chłodne powietrze wypełnia zimowe niebo, miliony właścicieli domów układają w stosy kłody drewna i rozpalają kominek, aby ich dom był ciepły i przytulny. Jednak właściciele domów mogą być nieświadomi chemikaliów, które mogą czaić się w ich kominie. Podczas spalania drewna powstaje wiele chemikaliów i cząstek stałych. Większość zanieczyszczeń wypełnionych dymem wydostaje się do komina, ale niektóre pozostałości przyklejają się do wewnętrznych ścian i elementów.

Te chemikalia obejmują:

  • tlenek węgla,

  • dwutlenek węgla,

  • siarkę,

  • dwutlenek azotu,

  • tlenek azotu,

  • węglowodory, takie jak kreozot i sadza.

Przyjrzyjmy się bliżej niektórym bardziej toksycznym chemikaliom i sposobom ich pozbycia się.

Tlenek węgla

Spalające się drewno i gaz wytwarza tlenek węgla (CO), bez smaku, bezbarwny i bezwonny gaz, który może mieć śmiertelne konsekwencje, jeśli opary powrócą do Twojej przestrzeni życiowej. Niedrożność przewodu kominowego, zamknięta klapa, pęknięcia w wkładzie kominowym i uszkodzenie muru mogą powodować problemy z wentylacją w kominie i zwiększać ryzyko zatrucia tlenkiem węgla. Objawy narażenia obejmują bóle głowy, nudności i zawroty głowy. Właściciele domów korzystający z kominków opalanych drewnem lub gazem oraz pieców grzewczych powinni zainstalować detektor CO na każdym piętrze domu. Testuj detektory CO raz w miesiącu i wymieniaj baterie dwa razy w roku.

Coroczna inspekcja komina pomoże wykryć problemy z wentylacją i szkicem oraz inne problemy z kominem, które należy naprawić, aby zmniejszyć ryzyko narażenia na tlenek węgla i inne zanieczyszczenia.

Kreozot

Kreozot to lotny związek organiczny pochodzący ze spalania drewna. Kreozot zawiera również fenole. Fenol to aromatyczny i kwaśny związek, który przy kontakcie spali skórę. Krystalizuje w białą, sproszkowaną substancję, dzięki czemu kreozot jest łatwo usuwany w początkowej fazie. Jednak gdy kreozot pozostaje w kominie, staje się stopniowo bardziej lotny. Na ostatnim etapie jest to gruby, smolisty i łatwopalny materiał, który jest niezwykle trudny do usunięcia. Tutaj będzie potrzebny naprawdę solidny płyn do czyszczenia kominków żeby sobie z tym poradzić.

Nadmierny kreozot w kominie jest główną przyczyną pożarów budynków mieszkalnych, niszczących rocznie ponad 25 000 domów. Większości pożarów kominów można uniknąć, planując coroczne czyszczenie komina przez profesjonalnego kominiarza. Wielu właścicieli domów używa również specjalnych środków pomiędzy profesjonalnymi czyszczeniami. Na rynku dostępnych jest kilka środków do usuwania kreozotu do użytku konsumenckiego. Produkty do usuwania kreozotu zawierają związki chemiczne, które przylegają do kreozotu, redukując go do sproszkowanego lub łuszczącego się materiału. Te produkty zawierają toksyczne chemikalia i powinny być używane wyłącznie zgodnie z instrukcjami producenta. Również stosowanie produktów do usuwania kreozotu, nie zastępuje profesjonalnego czyszczenia komina. Właściciele domów powinni zatrudnić wykwalifikowanego kominiarza do czyszczenia komina przynajmniej raz w roku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *