Zatrudniamy adwokata do firmy – na co warto zwrócić uwagę?

Każda firma, bez względu na wielkość czy branżę, w której działa, potrzebuje dobrej i sprawdzonej obsługi prawnej. Dzięki temu właściciel może mieć pewność, że działa zgodnie ze wszystkimi aktualnymi przepisami. Doradztwo prawne przydaje się zarówno w codziennych kwestiach, jak i w sytuacjach, gdy trzeba podjąć ważną decyzję dotyczącą przyszłości firmy.

Aby zatrudnić prawnika do firmy lub nawiązać z nim współpracę, warto najpierw nieco poznać lokalny rynek tego rodzaju usług, a także ustalić nasze indywidualne potrzeby. Warto przede wszystkim ocenić, czy chcemy mieć prawnika na etacie, czy wystarczy nam zewnętrzna obsługa prawna? Jeśli chcemy zatrudnić prawnika na etacie, musimy wybierać przede wszystkim spośród radców prawnych, a nie adwokatów. Ci pierwsi mogą być zatrudniani na umowę na zasadzie stosunku pracy. Adwokaci są jednak zawodem, którego przedstawiciele mogą prowadzić indywidualną działalność bądź też być wspólnikami w spółkach. Nie można więc mieć na etacie w firmie adwokata. Nazewnictwo jest jednak kwestią drugorzędną – zarówno adwokaci, jak i radcowie prawni mają podobne kompetencje, kwalifikacje i umiejętności. Zamiast skupiać się na nazewnictwie, skupmy się na tym, by znaleźć kogoś rzetelnego i znającego się na doradztwie dla firm.

Profesjonalista w konkretnej dziedzinie

Aby znaleźć dobrego prawnika dla firmy, trzeba szukać fachowców, którzy specjalizują się w tych dziedzinach prawa, które są związane z biznesem. A więc dobrym pomysłem będzie specjalista od prawa handlowego czy prawa spółek. Nienajlepszym wyborem będzie natomiast prawnik, który specjalizuje się w prawie rodzinnym czy spadkowym. Zanim zdecydujemy się na zatrudnienie prawnika, upewnijmy się, czy firmę w ogóle na to stać. W przypadku małych i średnich przedsiębiorstw lepszym rozwiązaniem wydaje się korzystanie z outsourcingu usług prawnych, a więc z zewnętrznych kancelarii, z którymi podpisuje się umowę na obsługę prawną. Takie rozwiązanie jest tańsze niż prawnik na etacie, a jednocześnie sprawia, że mamy pod ręką prawnika zawsze wtedy, gdy jest potrzebny i gdy chcemy pilnie się skonsultować.

Dobre opinie zawsze są w cenie

Zatrudnienie dobrego prawnika czy podpisanie umowy ze sprawdzoną kancelarią pozwala właścicielowi firmy spać spokojnie i mieć pewność, że wszystkie kwestie prawne w jego firmie są w jak najlepszym porządku. Zanim jednak zdecydujemy się na konkretnego prawnika czy kancelarię, warto przejrzeć oferty co najmniej kilku różnych firm, zapoznać się z ich kompetencjami, doświadczeniem, a także z opiniami dotychczasowych klientów. Dzięki temu łatwo nam będzie wyrobić sobie zdanie na temat konkretnego specjalisty. Jeśli prawnik ma wyłącznie dobre opinie na przestrzeni wielu lat, można zakładać, że jest to naprawdę dobry specjalista. Adwokat Gdańsk to dobra propozycja dla mieszkańców Gdańska i okolic, którzy szukają sprawdzonego i kompetentnego prawnika. Wieloletnie doświadczenie i wysoki poziom usług to gwarancja, że każdy klient z pewnością będzie zadowolony. Jeśli szukamy prawnika, ale nie możemy w naszym mieście znaleźć nikogo godnego polecenia, warto rozważyć usługi online. Nic nie stoi na przeszkodzie, by korzystać z usług kancelarii działającej w innym mieście.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *