Na co zwrócić uwagę przygotowując się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Rozmowa w sprawie pracy jest niezwykle stresująca dla każdego kandydata, któremu bardzo zależy na danej posadzie. Warto zatem, zastanowić się nad tym jak może ona wyglądać. Każda ma pewne stałe składowe, których można się spodziewać, ale bywają również takie, które są bardziej zaskakujące. Co zatem możesz przewidzieć i odpowiednio się przygotować?

Po pierwsze: przygotuj sobie rozwinięcie tego, co jest zawarte w CV

Niezależnie od tego czy aplikujesz przez portal taki jak Pracuj.pl czy idziesz na rozmowę kwalifikacyjną z polecenia, musisz odpowiednio przygotować swoje CV. Odchodzi się już od takich, które zawierają bardzo wiele informacji, a CV można podzielić blokowo na kwalifikacje i praktyczne umiejętności. Oczywiście nie wszystko można zawrzeć w CV, dlatego musisz być przygotowany na wszelkie pytania odnośnie Twojego poprzedniego zatrudnienia. Rekruter, którym najczęściej jest osoba z działu kadr zapyta Cię o motywację do podjęcia poprzedniego zatrudnienia i powody, dlaczego nie kontynuujesz pracy u poprzedniego pracodawcy. Warto podkreślić, że praca u niego była dla Ciebie dobrym doświadczeniem nawet jeśli miałeś do niej jakieś zastrzeżenia. Oczywiście musisz podkreślić czego w niej się nauczyłeś, gdyż w CV i liście motywacyjnym zwykle zawierasz jedynie ogólne informacje dotyczące stanowiska i obowiązków w poprzedniej pracy.

Po drugie: standardowe pytanie, niestandardowa odpowiedź

Jeśli o dane stanowisko ubiega się więcej kandydatów musisz spośród nich jakoś się wyróżnić. Jeśli Twoje CV nie jest pełne pełnienia obowiązków związanych ze stanowiskiem o jakie aplikujesz musisz zdecydowanie przygotować dobrze odpowiedź na pytanie, dlaczego chcesz pracować w firmie X na danym stanowisku. Motywacje mogą być naprawdę różne. Liczy się szczerość i oryginalność. W końcu po przeprowadzeniu wielu rozmów rekruter jest już nieco znużony, dlatego musisz postarać się, by to właśnie Ciebie zapamiętał najlepiej. Przyda się również znajomość polityki czy celów firmy w której aplikujesz o stanowisko. To również stawia Cię w lepszym świetle, jako poważnego kandydata, włączając do tego odpowiednie kompetencje.

Na koniec jeszcze jedna rada. Nie nastawiaj się jedynie na konkretne stanowisko. Warto przejrzeć inne oferty pracy i aplikować na podobne stanowisko w innej firmie. Jeśli nie będziesz skupiać się na jednej rozmowie, to z pewnością stres będzie nieco mniejszy i będziesz mieć większe szanse na osiągnięcie swojego celu, zatem zdobycie upragnionej pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *