Jak zredukować hałas generowany przez maszyny czyszczące?

Nie ulega wątpliwości, że hałas ma negatywny wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu. Wywołuje ból i może prowadzić do utraty słuchu, ale również przyczynia się do wystąpienia zaburzeń krążenia. Ponadto upośledza nasz układ nerwowy, co skutkuje problemami z koncentracją i obniżeniem naszej wydajności. Spowolnieniu ulegają nasze ruchu, szybkość reakcji oraz następuje spadek zdolności do pracy. Dlatego też hałasu nie można lekceważyć. Ale jak sobie z nim poradzić korzystając z urządzeń sprzątających, które nie należą do cichych? Oto kilka wskazówek.

Hałas w miejscu pracy

Hałas jest czynnikiem szkodliwym i jest on definiowany jako dźwięki irytujące (wysokie i niskie słyszalne przez dłuższy czas), które wykazują szkodliwe działanie na nasze zdrowie. Niemniej jednak zakres dźwięków określanych jako hałas będzie już w sposób subiektywny przez nas wskazywany, co wynika z różnej wrażliwości naszego słuchu.

W związku z tym Kodeks Pracy reguluje czas pracy pracowników zatrudnionych na stanowiskach, gdzie przekraczane są dopuszczalne normy hałasu, czyli 80 dB. Ponadto zobowiązuje pracodawców do podjęcia działań zmniejszających ryzyko zawodowe oraz odpowiednio zabezpieczających pracowników przed hałasem.

Maszyny czyszczące a dopuszczalne normy hałasu

Powszechnie używane urządzenia sprzątające (https://doporzadku.pl/k/maszyny-czyszczace/) są źródłem hałasu i są zmorą nie tylko pracowników firm sprzątających, ale również tych, którzy próbują pracować w miejscach, które są sprzątane. Niestety maszyny czyszczące takie, jak maszyny podłogowe bądź odkurzacze przemysłowe lub piorące dywany zwykle generują dźwięki na poziomie 80-85 dB.

Urządzenia te pozwalają w sposób niezwykle efektywny i szybki wyczyścić różnego typu powierzchnie, ale niestety hałasują. Jak sobie z tym poradzić? Oto kilka wskazówek.

– Nieco mniejsze silniki generują mniejszy hałas –

Wbrew pozorem wyróżniają się one nie mniejszą wydajnością niż te o większej mocy. Obecnie spora część producentów maszyn sprzątających dba o jakość i skuteczność swoich sprzętów, jednocześnie dokładając wszelkich starań, aby zmniejszyć generowany przez nie hałas – np. do 65 dB. Dlatego też poszukując maszyn sprzątających, warto brać pod uwagę nie tylko ich jakość, design, funkcjonalność i skuteczność, ale też generowany hałas.

– Systematyczny przegląd maszyn – gwarancją ich prawidłowego działania

Bez wątpienia sprzęt, o który nikt nie dba z czasem zaczyna coraz głośniej pracować i psuć się. Dlatego też chcąc zminimalizować generowany przez maszyny czyszczące hałas, należy dokonywać ich systematycznego przeglądu.

– Wysoka jakość sprzętu, odpowiednie jego wyważenie oraz ciche koła –

Jakość komponentów do produkcji maszyn czyszczących jest kluczowa, podobnie jak ich właściwe spasowanie oraz wyważenie, bo ogranicza to głośność sprzętu. Halas zmniejszają także gumowe lub dźwiękochłonne koła.

– Nowoczesne tłumiki –

Warto sięgać po maszyny czyszczące wyposażone w tłumiki akustyczne, zmniejszających energię fal akustycznych bądź w tłumiki refleksyjne, absorpcyjne i kombinowane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *