Przykłady pozyskiwania kapitału na inwestycje

Plants

Każda firma, bez względu na wielkość czy czas istnienia, chcąc się rozwijać musi inwestować.
Idealna sytuacja ma miejsce, gdy można sfinansować przedsięwzięcia ze środków własnych, czyli z zysków, które udało nam się wypracować, oszczędności lub sprzedaży składników majątku.
W przeciwnym wypadku przedsiębiorca staje przed ważną kwestią jak pozyskać kapitał na inwestycje z zewnętrznych źródeł. Na rynku jest dostępnych wiele opcji zdobycia potrzebnych pieniędzy.

Kredyt bankowy

Najpopularniejszą formą pozyskiwania kapitału jest kredyt bankowy ze szczególnym uwzględnieniem kredytu inwestycyjnego, który pozwala na sfinansowania bardziej złożonych inwestycji. Potencjalnego kredytobiorcę mogą odstraszać skomplikowane formalności, ustanowienie zabezpieczeń, a także zebranie potrzebnej dokumentacji w tym przedstawienie biznes planu.
Niewątpliwą zaletą jest fakt, że bank analizując naszą inwestycję weryfikuje ją, a my zyskujemy niezależną opinię, co daje możliwość poprawy wszelkich niedociągnięć.
Główną wadą jest niewątpliwie pogorszenie zdolności kredytowej i konieczność regularnej spłaty rat i odsetek. Po tę formę finansowania sięgają najczęściej firmy, które funkcjonują na rynku już jakiś czas, bowiem banki niechętnie udzielają kredytu rodzącym się firmom. Z uwagi na wysokie ryzyko niepowodzenia wymagają wysokich zabezpieczeń, najczęściej w postaci zastawów hipotecznych lub poręczenia.

Leasing

Samochody w leasinguLeasing to również bardzo popularny, oprócz kredytu, produkt finansowy.
Jest umową, na podstawie której leasingodawca przekazuje leasingobiorcy prawo do odpłatnego użytkowania danego środka trwałego przez określony czas. Pozwala więc korzystać z potrzebnego sprzętu bez konieczności kupowania go. Przedmiotem leasingu mogą być urządzenia (np.: komputer, urządzenie biurowe), samochody, maszyny(np.: dźwig, koparka), a nawet całe zakłady. W przeciwieństwie do kredytu procedury są krótsze i mniej skomplikowane, a co najważniejsze nie są wymagane wysokie zabezpieczenia.

Faktoring

Istotą faktoringu jest finansowanie przedsiębiorstw poprzez wykup ich wierzytelności.
Polega na nabyciu, finansowaniu oraz obsłudze wierzytelności dostawcy z tytułu jego transakcji z odbiorcami. Przedsiębiorca po przekazaniu wierzytelności natychmiast dostaje od faktora pieniądze na inwestycje, a należności wynikające np. z faktur odroczonych ściąga firma faktoringowa.

Dotacja unijna

Jest bardzo atrakcyjną i najbardziej pożądana formą pozyskania finansów, przede wszystkim ze względu na możliwość uzyskania bezzwrotnych środków i to w kwocie sięgającej nawet kilkuset tysięcy złotych. Główną przeszkodą jest ogrom formalności, które należy spełniać, aby uzyskać finansowanie unijne oraz długi czas, bowiem procedura przyznania może potrwać nawet kilka miesięcy. Zazwyczaj rekrutacja wniosków o dofinansowanie ma formę konkursu. Poza dopracowanym projektem znaczące jest również profesjonalne przygotowanie dokumentacji oraz przedłożenie wszelkich wymaganych dokumentów w tym niezbędnych pozwoleń i decyzji.

Venture capital

Venture capital czyli kapitał wysokiego ryzyka polega na wykupie akcji lub udziałów mniejszej firmy przez duże przedsiębiorstwo. Fundusze te inwestują głównie w firmy, które posiadają formę spółek kapitałowych, już jakiś czas działają na rynku, mają dobrą kadrę kierowniczą oraz wykazują się nowoczesnością i innowacyjnością działania. Inwestor bierze na siebie ryzyko fiaska, ale liczy oczywiście na duże zyski. Przedsiębiorca finansowany przez venture capital traci niezależność, ale zyskuje nie tylko kapitał na realizację inwestycji, zyskuje również wsparcie know-how w zakresie prowadzenia firmy.

Crowdfunding czyli finansowanie społecznościowe

W dobie rozwoju internetu należy wspomnieć o tej nowoczesnej formie pozyskiwania kapitału na inwestycje. Ideą jest zachęcenie społeczności wirtualnej do wpłacania dowolnych kwot pieniędzy na własny projekt. Sukces zależy głównie od innowacyjności projektu oraz aktywności na portalach społecznościowych, forach internetowych, blogach oraz kanałach video. Im więcej osób przekonamy do naszego projektu tym większe fundusze uda nam się zebrać. Nie ponosimy tutaj żadnego ryzyka, po prostu najwyżej nie uda nam się zebrać oczekiwanej kwoty. Przy okazji, obserwując zainteresowanie naszym pomysłem, możemy przewidzieć sukces lub fiasko naszej inwestycji.

Wybierając rodzaj finansowania należy uwzględnić wady i zalety każdego z nich. Dokładna analiza finansowych potrzeb przedsiębiorcy i uwzględnienie ponoszonych kosztów pozwoli znaleźć optymalną formę finansowania inwestycji.

Autor

Porady dotyczące pozyskania środków na inwestycję otrzymaliśmy dzięki serwisowi bankowe-konto.pl, na którym można założyć konto bankowe online w wybranym banku.

1 komentarz

  1. Karol pisze:

    Jak uważacie, czy faktoring dla małych firm to dobre rozwiązanie w przypadku klientów, którzy ociągają się z płatnościami? Gdy wystawiam fakturę, zależy mi na otrzymaniu pieniędzy jak najszybciej, tym czasem niektórzy klienci zwlekają z płatnością do ostatniej chwili. Jak w praktyce działa faktoring? Może ktoś miał już nieco więcej do czynienia z takim rozwiązaniem i opowie, jak to w rzeczywistości funkcjonuje? I oczywiście ile kosztuje?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *