Szafa automatyki – dobór i montaż szaf w systemach sterowania

Systemy sterowania umożliwiają łatwe zarządzanie różnymi urządzeniami, maszynami i instalacjami. Elementy wchodzące w ich skład są umieszczane w specjalnych szafach – obudowach sterowniczych.

 

Jakie zastosowanie mają szafy automatyki?

Nowoczesne rozwiązania w dziedzinie automatyki mają obecnie bardzo szerokie zastosowanie. To dzięki nim można łatwo zarządzać innymi urządzeniami, maszynami, a nawet całymi instalacjami.

 

Umieszczone w szafie sterowniczej elementy pozwalają na łatwe sterowanie w różnych obszarach przemysłu, między innymi w firmach zajmujących się produkcją, przetwórstwem, magazynowaniem, sprzedażą.

 

Ponadto szafy automatyki pozwalają na łatwe zarządzanie całymi budynkami – wchodzą one wtedy w skład systemów określanych jako BMS. W domach jednorodzinnych są one nazywane systemami smart home – inteligentnego domu.

 

Szafa automatyki – budowa

Konstrukcje jak szafy automatyki składają się z dwóch zasadniczych części – obudowy szafy oraz z jej zawartości, jaką tworzą różne elementy systemu, między innymi sterowniki, ekrany, podłączenia, bezpieczniki i inne komponenty.

 

  • Szafy mogą mieć postać konstrukcji wolnostojących albo wieszane są na ścianach. W pierwszym wariancie wykonuje się większe szafy. Szafy wiszące mają mniejsze gabaryty.
  • W przypadku szaf montowanych w miejscach, gdzie są one narażone na niekorzystne czynniki zewnętrzne, bardzo duże znaczenie ma właściwa szczelność obudowy. Wówczas stosowane są szafy spełniające wymogi szczelności pod kątem IP.
  • W przypadku narażenia na wysoką temperaturę lub niską temperaturę szafa może być wyposażona w klimatyzatory, wentylatory, podgrzewacze, które dbają o właściwe warunki w szafie.

 

Gdzie zamówić szafę automatyki?

Obecnie w realizacji szaf automatyki na zamówienie zajmuje się wiele firm działających w branży automatyki, które mogą zapewnić swoim klientom kompleksową obsługę w ramach zaprojektowania i wykonania systemu automatyki na zamówienie.

 

Więcej informacji o ofertach firm wykonujących szafy automatyki można znaleźć na ich stronach internetowych.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *