Bezpieczeństwo w pracy – jak zapewnić je swoim pracownikom?

Każdy pracodawca musi pamiętać o tym, że nie tylko może wymagać od pracowników wykonywania obowiązków zawodowych. On również ma wobec podwładnych obowiązki. Przede wszystkim musi zadbać o odpowiednie warunki pracy oraz o bezpieczeństwo w miejscu wykonywania obowiązków zawodowych.

Aby zadbać o bezpieczeństwo pracowników, trzeba na samym początku uwzględnić rodzaj wykonywanej pracy oraz jej miejsce. Zupełnie inne potrzeby mają pracownicy biurowi, a inne osoby, które pracują na halach produkcyjnych, w magazynach, wykonują swoje obowiązki na świeżym powietrzu lub w warunkach szczególnie trudnych. O tym, jakie formy dbania o bezpieczeństwo są wymagane w różnych miejscach, informuje pracodawcę kodeks pracy. Jeśli nie zadba on w sposób właściwy o warunki pracy, pracownicy mają prawo odmówić wykonywania obowiązków zawodowych.

Różne formy zabezpieczeń dla pracowników

Wśród wielu form dbania o bezpieczeństwo pracowników, warto wymienić monitoring oraz dobrze dobrane systemy alarmowe. Jest to ważne we wszystkich miejscach, w których odbywa się praca z klientem, następuje obrót dużą gotówką lub sprzedaż produktów. W takich miejscach pracowników należy chronić przed włamaniami, napadami oraz innymi sytuacjami, w których mogą znaleźć się w niebezpieczeństwie. Dobry system alarmowy i odpowiednio rozmieszczone kamery znacznie zmniejszają ryzyko pojawienia się jakichkolwiek zdarzeń niepożądanych. To ważne szczególnie w takich miejscach jak banki, lombardy czy kantory, w których na co dzień znajduje się duża ilość gotówki. Choć napady na takie obiekty zdarzają się dosyć rzadko, warto również je mieć na uwadze. Dla zwiększenia bezpieczeństwa warto zainwestować także w różnego rodzaju szyby ochronne wykonane z plexi lub innych trwałych materiałów. Zwiększają one dystans pomiędzy pracownikiem a obsługiwanym klientem. Dobrej jakości szyby i inne formy zabezpieczeń można znaleźć na reklamki.pl.

Dobrze dobrana odzież ochronna

Na pracowników w miejscu pracy mogą również czyhać różnego rodzaju zdarzenia nagłe, czyli po prostu wypadki. Zdarzają się one zarówno w biurach, jak i w halach produkcyjnych, magazynach, na budowach czy w innych miejsc wykonywania pracy. Każdy pracownik, który wykonuje swoje obowiązki w trudnych warunkach, powinien mieć zapewnioną odzież ochronną dopasowaną do indywidualnych potrzeb. Trzeba pamiętać, że odzież ochronna nie ma na celu ochrony ubrania przed zniszczeniem, a przede wszystkim ma zabezpieczyć zdrowie i życie pracownika, gdy ten pracuje z substancjami chemicznymi, w niskich temperaturach, przy skomplikowanych maszynach czy na wysokości. Odzież ochronna powinna być wysokiej jakości, dopasowana do potrzeb. Poza kombinezonami, fartuchami czy innymi okryciami wierzchnimi, ważne są również maseczki, gogle ochronne, a także obuwie oraz inne formy osobistej ochrony. Im lepiej będą pracownicy wyposażeni w odzież ochronną, tym mniejsze będzie ryzyko wypadków przy pracy.

Polecamy:
W jaki sposób rozwiązać problemy, związane z prawem pracy?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *