Bezpieczne płatności online – na co zwrócić szczególną uwagę?

Polacy kupują w internecie coraz częściej i coraz więcej. Popularność zyskują jednocześnie nowoczesne formy płatności online. Jak bezpiecznie z nich korzystać? Wyjaśniamy!

Sektor płatności elektronicznych od lat dynamicznie się rozwija, również pod względem stosowanych zabezpieczeń. Nie oznacza to jednak, że kupujący nie powinni zachować czujności. Na co zwrócić uwagę, aby bezpiecznie dokonywać płatności online?

1.     Wybierz wiarygodnego sprzedawcę

Unikaj zakupów na przypadkowych stronach. Dobrą wskazówką są tu opinie wcześniejszych klientów, ale zachowaj do nich pewien dystans – kilka negatywnych komentarzy nie podważa od razu wiarygodności danego sprzedawcy. Z drugiej strony, jeśli wszystkie opinie bez wyjątku są jednoznacznie pozytywne, powinno to wzbudzić Twoją czujność – mogą nie być one autentyczne. W razie wątpliwości, zawsze możesz sprawdzić informacje o przedsiębiorcy w KRS lub CEIDG lub po prostu dokonać zakupu gdzieś indziej.

2.     Chroń swoje dane

Dotyczy to zarówno numeru karty płatniczej i jej kodu CVV, jak i haseł. Nie udostępniaj nikomu swoich danych logowania do bankowości internetowej oraz mobilnej, a także do witryn e-commerce, w których dokonujesz zakupów. Używaj silnych haseł i regularnie je zmieniaj.

Zanim podasz jakiekolwiek poufne dane w formularzu internetowym, upewnij się, że dana strona WWW używa szyfrowanego połączenia, co potwierdza ważny certyfikat SSL (ang. Secure Socket Layer). Jak to zrobić? Spójrz na pasek przeglądarki – po lewej stronie, przed adresem witryny, powinien wyświetlać się symbol kłódki.

3.     Uważaj, skąd płacisz

Płatności online wykonuj tylko z zaufanych urządzeń, najlepiej takich, na których zainstalowano programy antywirusowe. Nie korzystaj przy tym z ogólnodostępnych sieci Wi-Fi – przesyłane za ich pośrednictwem dane są najbardziej narażone. Z tego samego powodu powinieneś też zawsze używać najnowszej wersji aplikacji bankowości mobilnej – aktualizacje gwarantują ochronę przed nieustannie wykrywanymi zagrożeniami. Jeśli dokonanie płatności wymaga kliknięcia w link, zwróć uwagę, czy na pewno zostałeś przekierowany na właściwą stronę – używanie fałszywej witryny baku to częsta metoda ataków phishingowych.

Bezpieczeństwo płatności online gwarantują rzetelni operatorzy udostępniający nowoczesne systemy do obsługi płatności elektronicznych. Takim operatorem jest np. firma BlueMedia, jeden z największych polskich agentów rozliczeniowych, obecny na rynku od 1999 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *