Centra usług biznesowych we Wrocławiu

office-2009693_640

Wrocław staje się miastem nie tylko atrakcyjnym turystycznie, dzięki swojej tysiącletniej historii, ale również poprzez rozwijający się szybko biznes. Jako trzecie miasto, obok Krakowa i Warszawy, został wybrany jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc na świecie pod względem inwestycji i usług biznesowych. Zresztą liczby mówią same za siebie – około 30 tys. osób zatrudnionych jest w centrach usług biznesowych we Wrocławiu, a to daje pozycję wśród liderów usług dla biznesu.

Niech przemówią marki

O renomie Wrocławia świadczą nie tylko liczby, ale również zaufanie jakim miasto obdarzyły liczne zagraniczne firmy, które otwarły tutaj swoje centra usług biznesowych. Co to za giganci biznesu? Między innymi Nokia, Dolby Laboratories, Viessmann, UTC Aerospace Systems, 3M i Diehl Controls. Świadczy to przede wszystkim o potencjale, jaki miasto stwarza dla kolejnych firm i zagranicznych inwestorów, a także poziomie kadry pracowniczej.

Co roku wzrasta również ilość osób zatrudnianych w takich miejscach, przybywa również centrów zajmujących się szeroko rozumianą obsługa klientów biznesowych.

Co to oznacza dla miasta?

Szybki rozwój usług biznesowych to przede wszystkim motor napędowy rozwoju miasta. Kolejne firmy inwestujące w regionie Dolnego Śląska oznaczają nowe miejsca pracy, a te bardzo często zajmowane są przez absolwentów wrocławskich uczelni wyższych, które znajdują się w czołówkach europejskich rankingów. Jest to więc okazja nie tylko dla samego miasta, ale również dla jego mieszkańców na to, żeby wejść o poziom wyżej na drabinie gospodarczego i finansowego rozwoju.

Nie bez powodu Wrocław znalazł się w czołówce miast wschodzących prestiżowego magazynu Financial Times, w którym został nazwany jednym z najlepszych miast do inwestowania. Rozwój edukacji, wspieranie powstawania kolejnych centrów obsługi biznesowych, uwarunkowanie geograficzne, jakość życia i inne elementy, w połączeniu z wysoką pozycją w rankingu, sprawiły, że rozwój miasta jeszcze przyspiesza. To idealna sytuacja dla wszystkich, którzy planują prowadzenie biznesu w sercu Dolnego Śląska.

Kto ma na celowniku Wrocław?

Najbardziej aktywnymi na wrocławskim rynku są firmy amerykańskie, polskie i niemieckie. Szczególnie liczne inwestycje lokowane we Wrocławiu i w ogóle w Polsce skierowane są na badania i rozwój. To tak zwane centra B+R. Są to firmy, które prowadzą działalność badawczą, rozwijają produkt, a także aplikacje i oprogramowania. Centra badania i rozwoju obejmują firmy, których działalność nie polega na sprzedaży oprogramowania.

Licznie reprezentowane są również centra outsourcingowe, które dostarczają usługi dla klientów zewnętrznych, szczególnie w ramach usług księgowości, finansów, obsługi klientów czy administracji zakupów. Centra IT dostarczają usług informatycznych dla klientów zewnętrznych, w obszarze konstruowania sprzętu, oprogramowania, integracji systemów itp. Ostatnie w kolejności, ale nie mniej istotne są centra usług wspólnych, zazwyczaj działające w ramach jednej korporacji. Zajmują się głównie obszarami finansów, IT, kadr i zakupów na potrzeby wewnętrzne.

Autor artykułu
Artykuł został przy współudziale firmy Apartamentywroclaw24.pl oferującej luksusowe apartamenty w centrum Wrocławia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *