Czy przelewy natychmiastowe zastąpią w przyszłości zwykłe przelewy elixir?

pieniadze12

Obecnie najpopularniejszym systemem przelewów jest ELIXIR (Elektroniczna Izba Rozliczeniowa). System ten posiada jednak zasadniczą wadę – przesłane środki nie są natychmiast księgowane na koncie odbiorcy (za wyjątkiem przelewów wykonywanych w obrębie jednego banku). Przy obecnym tempie życia, często natychmiastowe otrzymanie przelewu jest koniecznością. Rozwiązaniem tego problemu są przelewy ekspresowe (natychmiastowe).

Przelew ELIXIR funkcjonuje w obrębie Krajowej Izby Rozliczeniowej i jest oparty w pełni na teletransmisji danych. Ma za zadanie wymieniać komunikaty o zleceniach płatniczych pomiędzy bankami. Cechą charakterystyczną przelewu ELIXIR jest przesyłanie informacji w sesjach (porannej, południowej i wieczornej), wyłącznie w dni robocze. Godziny sesji są takie same dla wszystkich banków, lecz godziny księgowania różnią się. Minimalny czas oczekiwania na zaksięgowanie wpłaty w innym banku wynosi 2 godziny. A co z przelewem wysłanym np. po godzinie 20 w piątek? Cóż, do odbiorcy dotrze dopiero w poniedziałek rano…

Przelew ekspresowy pomija międzybankowe sesje rozliczeniowe – dzięki temu środki znajdą się na koncie odbiorcy nawet w ciągu 15 sekund od wykonania przelewu. Jak to możliwe? By wykonać przelew, korzysta się z usług firmy pośredniczącej, np. Blue Media i ich usługi BlueCash (dostępnej na stronie bm.pl). Usługa BlueCash polega na rozbiciu jednego przelewu międzybankowego na dwa przelewy wewnątrzbankowe (które, jak wiadomo, księgowane są natychmiast) z wykorzystaniem kont bankowych, należących do Blue Media. Przelewy ekspresowe można wykonywać 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu – zawsze czas ich realizacji będzie nieporównywalnie krótszy, niż w przypadku standardowego przelewu ELIXIR. Przelewy ekspresowe w systemie BlueCash obejmują wszystkie banki w Polsce. Opłata za wykonanie takiego przelewu wynosi 5 zł.

Przelewy ekspresowe wydają się być przyszłością transakcji internetowych. Gwarantują natychmiastowe zaksięgowanie wpłaty na koncie odbiorcy, co jest niezwykle przydatne w przypadku dokonywania zakupów czy opłacania rachunków przez Internet. Dodatkowo, są rozwiązaniem bezpiecznym i wygodnym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *