Co trzeba posiadać żeby zostać kurierem lub założyć firmę transportową?

Same-Day-Courier-1

Wydaje się oczywiste iż, aby zostać kurierem, trzeba jedynie posiadać… prawo jazdy. Ale, nie jest to do końca prawdą. W wypadku pracy kuriera, samo prawo jazdy raczej nie wystarczy. Aby wykonywać pracę kuriera, potrzebne jest także dobre zdrowie, odporność na stres itp. Często także potrzebny jest po prostu samochód. Kurierzy rozwożą przesyłki własnym środkiem transportu. Może nie w każdej firmie, ale często bez samochodu, pracować jako kurier się nie da.

Tak samo ma się sprawa z firmą transportową. Bez samochodów się nie da. Choć w tym wypadku nie trzeba mieć prawa jazdy, wystarczy zatrudniać kierowców. Nigdzie nie jest napisane, że właściciel takiej firmy musi sam jeździć. Wprawdzie jest to sporadyczna sytuacja, aby przedsiębiorca otwierający firmę transportową nie miał prawa jazdy, jednak możliwa. Jeśli dana firma transportowa już rozrośnie się na tyle, aby zatrudniać wielu kierowców, wtedy i jej właściciel wcale nie musi jeździć. Jednak – zazwyczaj na początku – wielu przedsiębiorców pracuje „u siebie” – czyli wykonuje wszystkie te prace, które mógłby wykonywać ewentualny pracownik – oszczędzając na wydatkach. To całkiem normalne i zwyczajnie pożądane zachowanie, szczególnie na początku drogi biznesowej.

Sprawdź również firmy kurierskie Rzeszów

Pracować jako kurier

sznurek bawełnianyAby pracować jako kurier, trzeba oczywiście mieć odpowiednie prawo jazdy. Prawo jazdy nie jest takie samo w każdym przypadku. Zawiera ono odpowiednią kategorię, ściśle związane z rodzajem samochodu, który zamierzamy prowadzić. I tak, jeśli mamy prawo jazdy kategorii „B”, wtedy możemy prowadzić samochody do 3,5 tony. Pracując jako kurier, zazwyczaj to wystarczy. Samochody rozwożące przesyłki to takie „bisuki”, małe, a pojemne. I oczywiście jak najbardziej nadające się do tego typu pracy. Mogą rozwozić przesyłki kurierskie olsztyn, czy w każdym innym mieście, lub nawet kraju. Jeśli jednak przewoźnik ma większe zapotrzebowanie, wtedy musi zatrudnić kierowcę z zupełnie innym prawem jazdy, mogącego prowadzić samochody ciężarowe oraz te z przyczepami. Transport lądowy wymaga używania wielkich ciężarówek na długich trasach. Nikt nie będzie jeździł w/w „busikiem” po Europie i przewoził niewielką ilość przesyłek. To jest zwyczajnie nie ekonomiczne. Trzeba pamiętać także o tym, że im mniej samochodów jeździ po naszych drogach, tym mamy bardziej znośne powietrze. Już i tak ich mnóstwo jeździ, więc przy jeszcze zwiększonej ilości (np. z powodów braku miejsca na „pakach”), sytuacja mogłaby się stać kuriozalna.

A może firma transportowa?

Jak to mówią: „Każdemu według potrzeb i zapotrzebowań finansowych”. Jest w tym wiele prawdy. Nie otworzymy hotelu, jeśli w kieszeni mamy tylko wypłatę z poprzedniego miesiąca (choćby nie ruszaną) oraz mieszkamy w bloku. Tak samo jest z przykładową firmą transportową. Samochody ciężarowe kosztują, kierowcy także. Na początku można samemu jeździć, jeśli ma się odpowiednie prawo jazdy. Z czasem zatrudnimy ludzi. Najpierw jednak, trzeba zarobić.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *