Co wybrać – kantory online czy kantory stacjonarne?

161116ringgitmalaysia

Kantory stacjonarne funkcjonują w Polsce legalnie już od 20 lat i ludzi zdążyli do nich przyzwyczaić. Pierwsze kantory online powstały w Polsce dopiero w 2009 roku, dlatego mnóstwo osób wciąż nie wie o ich istnieniu. Roczne obroty kantorów tradycyjnych wynoszą 140 milionów złotych, natomiast kantorów internetowych 20 milionów złotych.

Kantory stacjonarne

Zdecydowanie największą zaletą kantoru stacjonarnego jest zaufanie. Klient ma pewność, że pan lub pani za szybą wymieni walutę na wybrany środek płatniczy, a także przekonanie, że pieniądze się nie rozpłyną. Kantor stacjonarny można także łatwo znaleźć – nawet, gdy nie znajduje się w okolicy, na pewno punkt będzie znajdował się w lokalnym centrum handlowym albo na dworcu.

Wymiana waluty w kantorze stacjonarnym jest przede wszystkim bardzo prosta, a dzięki kursom widocznym w każdym punkcie można z łatwością sprawdzić właściwą kwotę wymienionych pieniędzy.

Spread kantorów stacjonarnych wynosi przeważnie 4-5 %. Aby prowadzić taką działalność gospodarczą należy mieć specjalne zezwolenia, a także wpis do Rejestru Działalności Kantorowej. Ponadto przy wymianie większych kwot można wynegocjować zdecydowanie lepszy kurs. Nie są przy tym konieczne żadne formalności.

Kantory online

Kantory internetowe oferują swoim klientom wiele usług, których nie mają kantory stacjonarne. Należą do nich m.in. zlecenia wymiany, którepolega na tym, że zlecenie wymiany pary walut realizowane jest w momencie, gdy kurs jest na poziomie określonym przez użytkownika oraz alerty SMS o kursach i realizacji zlecenia. W kantorach online, w przeciwieństwie do kantorów stacjonarnych, nie występuje ryzyko zgubienia gotówki czy utraty środków.Zdecydowana większość kantorów internetowych, przy wymianie większej kwoty, umożliwia negocjowaniekursu wymiany. Emigrantów zarobkowych może zaciekawić fakt, że wymienione pieniądze można od razu wysłać z kantoru do innych państw – zaniewielką opłatą lub nawet bez niej.

Bardzo często wymienianą wadą kantorów stacjonarnych, a zarazem zaletą kantorów online, jest łatwość w porównywaniu ofert. Podczas, gdy tradycyjnie trzeba przemieszczać się od punktu do punktu i zapisywać kursy, w Internecie można skorzystać z porównywarki kantorów internetowych. Można wybrać kantor najlepszy pod względem spreadu dla interesującej waluty, a także kosztów, przelewów czy reputacji. Dla przedsiębiorców bardzo ważna jest możliwość śledzenia wszystkich dokonanych transakcji.

Kantory online pozwalają na zlecenie transakcji wymiany z każdego miejsca na ziemi z dostępem do internetu, co jest niezwykle wygodne m.i. dla osób spędzających wakacje zagranicą.

Kolejną zaletą wymiany w sieci jest bezpieczeństwo. Wszystkie punkty oferujące wymianę muszą spełniać te same wymagania, które wynikają z ustawy o prawie dewizowym, a także ustawy o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Każdy kantor online można sprawdzić pod kątem jego wpisu do Rejestru Działalności Kantorowej. Dodatkowo, kantory internetowe stosują różnego rodzaju zabezpieczenia transakcji, stron internetowych i certyfikaty bezpieczeństwa – nie odbiegające od środków stosowanych przez banki do zapewnienia bezpieczeństwa klientów i ich środków.

Podsumowując, oba rodzaje kantorów mają swoje wady i zalety. Ze względu na wygodę dokonywania transakcji i niższe koszty, coraz częściej wybierane są jednak kantory online.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *