Czas porozmawiać o etyce projektowania stron internetowych!

Programiści i projektanci muszą zainicjować rozmowę na temat etyki projektowania stron internetowych, tj. jak definiujemy i mierzymy dobro i prawość w dziedzinie cyfrowej? Ważne jest, aby omówić obowiązki, decyzje i konsekwencje.

computer-1185626_960_720

Każda decyzja dotycząca projektu jest decyzją podejmowaną w imieniu innych osób, które często nazywamy “użytkownikami końcowymi”. Jako twórcy zaprojektowanych doświadczeń wykorzystywanych przez ludzi na całym świecie, naszym obowiązkiem jest uważne rozważenie, w jaki sposób nasze decyzje wpływ na osobę po drugiej stronie ekranu. Nawet małe i pozornie mało znaczące decyzje mogą mieć ogromne implikacje, a etyka może pomóc w zapewnieniu długowieczności naszych projektów i pomóc nam wytyczać ścieżki dla lepszej przyszłości dla wszystkich.

Prawidłowe tworzenie stron www nie jest łatwym zadaniem. Musisz się zastanowić:

  • Jaki wirtualny świat budujesz dla gości witryny?

  • Jakie możliwości oferujesz lub co umożliwiasz?

  • Jaką osobą stałeś się, robiąc to i czy jest to osoba, do której aspirujesz?

  • Czy chcesz, aby każda inna osoba na twoim stanowisku podejmowała tę samą decyzję, którą właśnie podjąłeś?

Są to pytania stanowiące podstawę etycznych ram dla decyzji projektowych. Pozwalają myśleć nie tylko o tym, co, jak i dlaczego robimy, ale także o tym, co z tego wynika i przypominają, by myśleć odpowiedzialnie kiedy trzeba podejmować decyzje.

“Etyka” to ważne słowo w technice projektowania stron www i nie bez powodu. W dzisiejszych czasach czasem online platformy zbudowane, by nas łączyć, stają się wylęgarnią nienawiści i podziału. Okazuje się, że nawet małe wybory mogą mieć ogromny wpływ, gdy zostaną wzmocnione przez miliardy użytkowników.

Najwyższy czas, abyśmy my, ludzie budujący sieć, zainicjowali rozmowę o tym, gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy, o tym, jak definiujemy i mierzymy dobro i prawość w dziedzinie cyfrowej, o odpowiedzialności, o decyzjach i konsekwencjach, o budowanie czegoś większego niż nasze własne aplikacje. Czas porozmawiać o etyce projektowania stron internetowych.

Etyka i projektowanie strony www

Każda decyzja projektowa jest decyzją podejmowaną w imieniu końcowych użytkowników. Jako twórcy zaprojektowanych doświadczeń wykorzystywanych przez ludzi na całym świecie, obowiązkiem web designerów jest uważne rozważenie nie tylko tego, jak robimy coś na poziomie technicznym, czy też celów, które staramy się osiągnąć dla nas samych lub naszych klientów lub firm, ale dlaczego robimy to i jak nasze decyzje wpływają na osobę po drugiej stronie. Przy każdej decyzji ma się równocześnie okazję do tego, by myśleć o etyce projektowania stron internetowych, by nie robić nic złego, ale robić to, co słuszne, co jawi się jako fundamentalna część codziennego procesu działania web designera.

Dobrą wiadomością jest to, że nie zmierzamy w nieodkryte pustkowie. Świat etyki jest dobrze znany w świecie IT. Od stuleci filozofowie zmagają się z tymi samymi pytaniami, z którymi mamy do czynienia w technologii – jest to coś co warto wykorzystać w swojej pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *