Czy franczyza to pewny biznes? Co robić aby nie ponieść porażki?

franchise-consultant-e1479223948636

Sprawienie, aby jakakolwiek firma osiągnęła swój pełny potencjał, wymaga talentu. Jeśli dobrze wybrałeś swoją franczyzę, Twój franczyzodawca pomoże Ci uniknąć wielu błędów, które popełniają nowe, niezależne firmy typu start-up. Oto kilka kluczy do sukcesu franczyzy, które pomogą Ci uniknąć porażki.

Upewnij się, że masz wystarczająco dużo pieniędzy.

 • Określ, ile musisz zainwestować, ile jesteś skłonny ryzykować i za ile będziesz musiał przeżyć przez co najmniej 12 miesięcy.
 • Upewnij się, że rozumiesz początkowe wymagane inwestycje.
 • Podejmij ostrożną i racjonalną decyzję dotyczącą zakupu franczyzy. Wysłuchaj swojego adwokata i księgowego i nie podlegaj presji ze strony sprzedawcy franczyzy.

Postępuj zgodnie z systemem.

Franczyzobiorcy często uruchamiają swoją działalność, a następnie zaczynają zmieniać, dodawać lub modyfikować istniejące produkty, reklamy, godziny pracy, usługi, a nawet jakość i spójność, na jaką są licencjonowane. Jest to niezgodne z umową franczyzy i grozi wygaśnięciem Twojej franczyzy!

Podążając za systemem, ty:

 • dasz o markę
 • chronisz swoją inwestycję i swoich kolegów franczyzobiorców

Nie zaniedbuj swojej rodziny i przyjaciół.

Przygotuj się na długie godziny pracy, ale upewnij się też, że możesz poświęcić czas swojej rodzinie i przyjaciołom. Nie zapomnij o uznaniu poświęceń, których dokonuje twoja rodzina.    Pozwól rodzinie i przyjaciołom uczestniczyć w nowym życiu, jakim jest franczyza.

Bądź entuzjastycznym franczyzobiorcą.

Sukces każdej firmy wiąże się z poziomem entuzjazmu, jaki przynosisz do pracy.  Entuzjazm daje poziom podniecenia i energii do działania, które każdy może odczuwać – w tym każdy z klientów i pracowników. Pozwól swoim pracownikom na zabawę i radość. Nie zapomnij o wynagrodzeniu ich dobrej pracy.

Rekrutuj najlepszych i traktuj ich z szacunkiem.

Trudno znaleźć dobrą pomoc – a w franczyzie niezbędna jest wielka pomoc. Aby utrzymać dobry personel, który wynająłeś:

 • Zmieniaj rutynowe i nudne zadania.
 • Być uczciwym. Nie okazuj faworyzowania.
 • Pracuj ze swoim personelem, aby wspólnie opracować harmonogram.
 • Traktuj swoich pracowników z szacunkiem. Nie pozwól pracownikom na brak szacunku dla jakiegokolwiek innego pracownika.
 • Informuj pracowników o nowych działaniach marketingowych i innych promocjach.
 • Usuń kłopoty – zapytaj pracowników, które procedury działają, a które nie.
 • Zapewnij terminowe przeglądy wyników i podwyżki płac.

Ucz swoich pracowników.

W przypadku franchisingu szkolenia powinny być ciągłe. Pracownicy są na pierwszej linii.     Zajęcia szkoleniowe to dobry sposób na pokazanie pracownikom, że są dla ciebie ważni. Zyskaj wszystkie możliwe szkolenia od franczyzodawcy. Regularnie zachęcaj do udziału w szkoleniach wszystkich swoich pracowników,  jak również powiadom swojego franczyzodawcę, gdy potrzebujesz dodatkowego szkolenia. Skorzystaj z każdej okazji szkoleniowej, niezależnie od tego, czy jest ona oferowana przez franczyzodawcę, czy przez lokalne szkoły, stowarzyszenia handlowe i inne źródła.

A na koniec pamiętaj – zapewnij klientom świetną obsługę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *