Czy opłaca się używać swojego konta na potrzeby firmy?

businessmans handshake - Business partnership Concept image

W Polsce nie istnieje obowiązek posiadania rachunku firmowego w przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Dlatego wiele osób korzysta z konta osobistego, łącząc finanse prywatne z finansami firmowymi. Chociaż taka opcja pozwala ograniczyć koszty ponoszone z tytułu obsługi konta, faktycznie jest korzystna? Sprawdzamy.

Każdy przedsiębiorca zobligowany jest do posiadania konta bankowego, jednak nie musi być to konto firmowe. Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej dopuszcza możliwość wykorzystywania rachunku osobistego na potrzeby rozliczeń z urzędem skarbowym czy ZUS. Mimo że nie ma prawnego nakazu do posiadania rachunku firmowego, warto go założyć z kilku powodów.

Konto firmowe – warto je mieć

Posiadanie konta osobistego faktycznie może być nieco tańsze, jednak często oszczędności są pozorne. Ponadto korzystanie z rachunku prywatnego do celów firmowych zamyka przedsiębiorcom drogę u ubieganie się o dodatkowe produkty bankowe przy uproszczonych formalnościach, np. limit kredytowy w rachunku.

  • Zachowanie przejrzystości finansów firmy

Posiadając konto osobiste, wpływy prywatne mieszają się z przychodami związanymi z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Zaburza to ogólny obraz kondycji finansowej firmy i utrudnia szybką ocenę płynności finansowej.

Zakładając konto firmowe, masz wgląd wyłącznie w finanse przedsiębiorstwa. Dokładnie wiesz, jak wygląda rzeczywiste saldo na rachunku i wiesz, w jaki sposób możesz dysponować środkami.

  • Historia transakcji związana wyłącznie z prowadzeniem firmy

Jeżeli na konto osobiste wpływają zarówno środki prywatne, jak i przychody firmowe, urząd skarbowy może zainteresować się wpływami z innych źródeł.

Problem ten zostaje wyeliminowany w przypadku konta firmowego – urzędnik ma wgląd jedynie do finansów przedsiębiorstwa.

  • Dostęp do atrakcyjnych produktów bankowych

Prowadząc konto osobiste, możesz korzystać wyłącznie z produktów dedykowanych klientom indywidualnym. Te nie zawsze są tak atrakcyjne jak produkty dedykowane klientom biznesowym.

Przykład. Posiadając Rachunek Firmowy w Toyota Banku możesz skorzystać z atrakcyjnie oprocentowanej Linii Kredytowej z limitem aż do 150 tys. zł.

Dodatkowym atutem jest możliwość uzyskania kredytu przy uproszczonych formalnościach, np. bez wyciągów bankowych czy innych dokumentów. Bank ma bowiem dostęp do historii przepływów finansowych na koncie firmowym.

Konto firmowe lepsze od konta osobistego?

Pod wieloma względami typowe konto firmowe będzie bardziej opłacalne niż rachunek osobisty. Warunek jest tylko jeden – musisz zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii, które decydują o atrakcyjności rachunku dla przedsiębiorców. Weź zatem pod uwagę m.in. wysokość miesięcznych opłat za prowadzenie konta (ewentualne zasady zwolnienia z opłat), wymaganą wysokość miesięcznych wpływów na rachunek, opłaty za przelewy i wypłaty z bankomatów, dostęp do dodatkowych profitów, np. bonusów za udział w programach lojalnościowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *