Czy zdjęcie w CV to konieczność?

W trakcie tworzenia CV często zastanawiamy się, czy dołączyć do niego swoją fotografię. Wychodzimy z założenia, że o przyjęciu do pracy powinny decydować przede wszystkim wysokie kompetencje, a nie to, kto ma ładniejszą buzię. Z drugiej strony brak fotografii w CV może być odebrany przez rekrutera jako wyraz braku pewności siebie i niskiej samooceny swojej aparycji. Czy wobec tego nasze szanse na zalezienie pracy drastycznie maleją? Sprawdź jak poradzić sobie z tym problemem.

Prawo swoje, a życie swoje

Z punktu widzenia prawa dodawanie fotografii do CV nie jest obowiązkowe, ale pracodawcy w zamieszczanych ofertach pracy dość często proszą o jego dołączenie. Nie jest to prawnie zabronione stąd taka praktyka jest w naszym kraju mocno rozpowszechniona. Przyjęte standardy obowiązują zatem na wszystkich portalach dla pracowników. Pracuj.pl nie jest tutaj żadnym wyjątkiem. Lepiej więc dołączać swoje zdjęcie do CV, gdyż jego brak nie jest mile widziany.
Rekruterzy mogą na starcie odrzucić aplikację bez zdjęcia, wychodząc z założenia, że dana osoba nie akceptuje siebie i swojego wyglądu, co na niektórych stanowiskach jest po prostu niedopuszczalne. Dzięki zdjęciu rekruter jest w stanie wyobrazić sobie konkretną osobę i dokonać wstępnej wizualizacji, co ułatwi mu podjęcie decyzji o ewentualnym zaproszeniu na rozmowę. Nie bój się dołączyć zdjęcia, nawet jeśli nie jesteś zbyt fotogeniczny. Dostępne na rynku programy graficzne pozwolą Ci przerobić zdjęcia tak, aby wyglądać atrakcyjnie.

Zdjęcie w CV – zrób to z głową

Przygotowując dokumenty aplikacyjne, do których zamierzasz dołączyć zdjęcie, musisz pamiętać o kilku podstawowych rzeczach. Przede wszystkim wybierz fotografię dopasowaną do stanowiska, na jakie aplikujesz. Niektóre posady będą wymagały zdjęcia oficjalnego. Starając się o pracę np. kelnera możesz pozwolić sobie na nieco więcej luzu. Zapomnij jednak o fotkach z wakacji, imprez, czy zdjęciach na których się wygłupiasz. To oznaka braku profesjonalizmu i lekceważącego stosunku do pracodawcy.
Poza tym zdjęcie musi być dobrej jakości, więc powinien je zrobić, ktoś kto zna się na rzeczy. Do zdjęcia nie możesz pozować w stroju, w którym uprawiasz jogging, a Twoje włosy błagają o wizytę u fryzjera. Delikatny uśmiech, w celu ocieplenia wizerunku, będzie natomiast mile widziany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *